Jajce: Pohádkový vodopád uprostřed města

Za imponujícím vodopádem nemusíte cestovat daleko do divoké přírody. Město Jajce, kdysi hlavní město středověkého Bosenského království, ukrývá u soutoku řek Pliva a Vrbas magický vodopád. Přímo v centru tohoto středověkého města vytváří řeka Pliva vysoký stupeň, přes který se její voda valí do hlubin, aby se po pár metrech spojila s řekou Vrbas a pokračovala dále na sever směrem k Chorvatsku. Nad vodopádem se tyčí na kopci středověká pevnost z časů království a řada památek z pozdější osmanské éry. Historické centrum Jajce si stále zachovává balkánskou ospalost a na rozdíl od Mostaru  ještě nepropadlo masové turistice.Booking.com


Jajce. Malé město v turisticky méně navštěvované části Bosny. Vzdálenost skoro 3 hodiny autem do Sarajeva nebo Mostaru. Často je jen cílem turistů projíždějících Bosnou od severu k jihu, protože leží na hlavním tahu přes Banja Luku do obou turistických středisek. Jajce nabízí ale určitě více než jen pouhou zastávku na cestě.

Atmosféra ospalého historického města vás doprovází při výstupu rozpálenými uličkami do kopce směrem ke středověké citadele. Kočky vyhřívající se po ránu na sluníčku a během dne hledající trochu stínu v podloubí starých domů. Středověká Medvědí věž ukrývající parkovací místo v chládku pro starého fiata místního staříka. Na zápraží klevetící sousedky s hlavami zabalenými do šátků. Vysoké věže mešit převyšující ostatní křesťanské stavby.

V uličkách ticho. A na samotném vršku kopce pevnost ještě z dob slavného Bosenského království s ohromujícími výhledy do moře zeleně.

Nahoře u pevnosti je božský klid, většina turistů skončí dole u vodopádu a příkrými uličkami stoupá jen hrstka. Přitom právě díky atmosféře v horní části města je návštěva Jajce nezapomenutelná.

Jajce

Cestou mineme etnografické muzeum s expozicí místních krojů,  kostel Panny Marie a dojdeme k pozoruhodným katakombám. Uvnitř, v podzemním kostele, je atmosféra tajemna, šero vás přiměje k meditaci a vůbec se nám nechce ven, z příjemného chládku kamenných sklepů do oslepujícího slunce a rozpálených uliček. Po příjemném zchlazení se ale odhodláme pokračovat dál a vystoupáme k Medvědí věži (Medvjed kula), jejíž stěny dosahují úctyhodných 6 metrů. Nakonec již úplně vyčerpáni kolem Sinan-begovy mešity ke vchodu do pevnosti.

READ  Proč navštívit Bosnu a Hercegovinu? Mám 5 důvodů a ještě jeden navíc

Pevnost je strážena krásným pávem, který vítá odvážlivce, kteří zdolají prudké a úzké silničky a spočinou zde nahoře. Nechce se zpět dolů do rozpálených uliček. Člověk by tu nejraději strávil celé odpoledne.

Jajce

Ale nejen pěknými výhledy je člověk živ. Jajce nabízí i lákadla pro naše žaludky – nefalšované restaurace a kavárny s místními laskominami. Spěcháme dolů na ledovou kávu a dobrý oběd. Čeká nás totiž ještě slavný vodopád.

Vodopád je ohromující. Vyhlídková plošin u vodopádu nedovoluje dlouhé fotografování. Řev padající vody ohlušuje a stříkající voda bezpečně znehodnotí všechny fotografie. Uděláte první tři snímky a objektiv je mokrý. Musíte se stáhnout do ústraní, usušit a na novo. Vodopád dělá opravdu silný dojem. Málokdy můžete být tak blízko vodopádu jako právě tady v Jajce.

Po návštěvě města nás čeká ještě koupel v chladné vodě Plivského jezera a obdiv nad vodními mlýnky na řece Plivě kousek od města.

Jajce

Praktické informace

Do Jajce se dostanete po silnici M16 z Banja Luky nebo z Mostaru, případně po M5 z Bihaće a Plitvických jezer. Naše cesta vedla od Ramského jezera právě po M16 přes Donji Vakuf údolím řeky Vrbas. Cesta je klidná a pěkná, jen je docela pomalá. Chybí zde dálnice, a tak nepočítejte s příliš velkou průměrnou rychlostí. Naopak silnice M5 ve směru Bihać, kam jsme směřovali po návštěvě Jajce je relativně rychlá a široká. Parkování je možné kousek od brány do starého městam případně na druhé straně řeky nad vodopádem. U vodopádu je parkování trochu dražší, přes řeku se do města dostanete po mostě.

Mapa Jajce

Na prohlídku města se vydáme z parkoviště přes kamennou bránu, za ní zahneme doleva a již stoupáme po úzkých uličkách směrem k citadele. Za bránou se nachází několik cukráren a restaurací, další restaurace jsou u parkoviště. Nahoře ve starém městě nejsou žádné možnosti občerstvení.

READ  Po proudu řeky Una - Bosanska Krupa

Celá cesta až k pevnosti je do prudkého kopce a je doplněna i několika schodištmi. Pokud vyberete správnou cestu lze až k bráně do citadely vyjet s kočárkem, nicméně já preferuji nosítko. S sebou si vezměte dostatek vody, neboť slunce v uličkách pálí a není příliš možností cestou vodu koupit.

Do katakomb, pevnosti, etnografického muzea se platí vstupy, nicméně výše poplatku je nízká. Vstup do katakomb a pevnosti je 2 KM za každou památku.

Po návštěvě města doporučuji návštěvu vodopádu. Zde se platí vstup 5 KM a bohužel parkoviště u vodopádu je plné prodejců se suvenýry, které ale nejsou tak lákavé jako v Mostaru či Blagaji. Spíše kouzlo místa trochu snižují. U vodopádu samotného ale na všechno zapomenete.

Koupání v jezeře je hned na začátku jezera od strany Jajce – v části zvané Malo Plivsko jezero. Západní strana jezera je zarostlá a není zde dobrý přístup k vodě. V těchto místech se nachází i výše zmiňované mlýny.

Jajce

Jajce

Jajce

Jajce

Jajce

Jajce

Jajce

Jajce

Jajce

Jajce

Jajce

JajceBooking.com

2 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..