Cesta do Egeru

Počasí v září bylo v Čechách dost děsivé. Až na pár dní byla zima a pršelo, a tak jsme na nadcházející Maďarsko hleděli s nadějí, že se ještě naposled v tomto roce ohřejeme. Čekala nás skoro osmihodinová cesta s vyhlídkou na koupání u Egeru. V článku se také dozvíte, jak pořídit dálniční známku v Maďarsku…Booking.com


Tento blog není jen o zážitcích s cest, ale chce také poradit. Proto bohužel některé články nebudou příliš zábavné, ale pro úplnost je potřeba napsat i o cestě a praktických informacích.

Proto tedy na úvod krátká zmínka o cestě do Maďarska.

Cesta do Maďarska je příjemná a docela rychle utíká. Z našeho města je nejhorší úsek do Brna, kam nevede dálnice a vždy říkáme, že tato silnice je pěkná jen v neděli ráno. Z Brna již pokračujete po dálnici, nejprve na Břeclav a Bratislavu. Z Bratislavy pokračujete zhruba 20 km po placené jednoproudé silnici M15 a poté již po rychlé dálnici M1 ve směru Budapešť.

Kolem Budapešti je vybudován rychlý okruh, ale pokud jedete na východ, nezbývá vám než celou Budapešť objet – nejprve se odpoutá dálnice na Balaton, pak na Chorvatsko a nakonec na Srbsko. Vy pokračujete poté znovu na sever a celkem na okruhu najedete skoro 70 km. Cesta přes centrum Budapešti se vyplatí pouze na sever – směrem na Vác.

Po obchvatu Budapešti jsme pokračovali po dálnici M3 až ke sjezdu 114, kde je odbočka na Eger. Po sjezdu z dálnice jsme již měli pouhých pár kilometrů do našeho prvního cíle – obce Egerszalók, kde jsme se těšili na koupání v místním termálu. Proto jsme ani cestou nedělali moc zastávek, nejdelší byla na benzínce v Bratislavě.

READ  Vodopády Krka - méně známý vodopád Roški Slap

Při cestování ve směru Maďarsko, případně Srbsko, Makedonie či Srbsko se vyplatí koupit předem dálniční známky. Na Slovensku i v Maďarsku jsou elektronické a vážou se přímo na SPZ vašeho auta. Koupit známku lze jinak pouze na hranicích a při krátké cestě přes Slovensko je to docela zdržení.

Slovenskou dálniční známku koupíte na této stránce:

https://eznamka.sk/selfcare/home/index

Stránka je ve slovenštině, takže ovládání je intuitivní, kliknete na Kúpiť a je to. Na výběr máte mezi 10-denní (10 EUR), měsíční (14 EUR) a roční (50 EUR). Potřebujete SPZ auta (zde označeno jako EČV), mailovou adresu a telefonní číslo. Platba proběhne platební kartou.

Maďarskou dálniční známku koupíte na této stránce:

https://ematrica.nemzetiutdij.hu/

Zde je možnost volby v angličtině nebo němčině, takže nemusíte luštit maďarskou hatmatilku. Dokonce je na stránkách příručka v pdf v češtině. Uvidíme, jak dlouho bude odkaz fungovat, ale v roce 2018 zde byla možnost stažení brožury.

Standardní poplatek je pro skupinu D1, která představuje klasické osobní auto. Vyberete 10-denní nebo měsíční známku a následuje požadavek na přihlášení. Pokud jste zde poprvé, musíte se zaregistrovat. Opět jako u slovenské známky je nutné zadat SPZ auta (License plate number).  Známka na 10 dní stojí 2975 HUF a na měsíc 4780 HUF – tedy zhruba 240 Kč resp. 390 Kč. Zvolíte datum začátku platnosti a zaplatíte online platební kartou.

Označení v Maďarsku i na silnicích je e-Matrica a platí se dálnice a rychlostní silnice – v roce 2018 to jsou již téměř všechny. Podívejte tady na mapku:

http://toll-charge.hu/files/img/articles/75/e-vignette%20national%20map.pdf

Koupě dálniční známky v obou těchto zemích z klidu domova je výhodou a umožňuje i v případě Maďarska lépe překonat jazykovou bariéru. Přece jenom Regisztráció módósítása zní podstatně hůře než Change registration a Érvényességi időtartam než Validity period. Jo a jinak Rendszám je SPZ.

READ  Termální lázně pod širým nebem a zdarma? Ano, v Toskánsku jich najdete hned několik – část druhá: San Casciano dei Bagni

A příště už něco výživnějšího – o termálech v okolí Egeru…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..