Jarmark na okraji Apusenských hor

Kousek za Oradeou se z nekonečné Panonské nížiny zvedají Munţii Apuseni – Apusenské hory. Členité pohoří skládající se z mnoha hřebenů a menších masivů uprostřed opuštěné venkovské krajiny, kde žije hrstka lidí zabývajících se zemědělstvím. Právě na kraji těchto hor se nachází cíl naší další cesty – malá vesnička Roşia obklopená krásnými slunnými svahy a tajuplnými jeskyněmi. Zde se zrovna dnes měl konat velký tradiční jarmark.Booking.com

Cesta do oblasti Munţii Apuseni trvá z Oradey něco přes hodinu. Jedete po silnici 76 ve směru Deva a nejprve minete lázeňskou část Oradey – Băile Felix a Băile 1 Mai. Nepředstavujete si klasické lázně, jak je znáte od nás nebo ze Západní Evropy, je zde sice docela pěkný akvapark a termální areál, ale nečekejte promenádu či lázeňský park. Na vykoupání dobré a za dobré ceny, na bydlení pěkné hotely, ale žádné další vyžití. My jsme se zde zastavili, prohlédli situaci z auta a pokračovali dál.

Dřevěný kostel v lázních Felix je krásný, ale jinak zde téměř žádná možnost procházky lázeňským městem není.

Po odjezdu z Oradey jedeme relativně opuštěnou krajinou, míjíme pár vesniček, které ničím neupoutají a ani si nezapamatujete jejich názvy. Výhodou je relativně nová silnice, ještě před pár lety byla jízda po této silnici noční můrou, probíhala zde dlouhá oprava neskutečně zničené silnice, za každým rohem byl semafor s dlouhým čekáním. I dnes ještě na jednom místě trvaly stavební práce, ale průjezd již byl relativně v pohodě. První větší město je vzdálené zhruba hodinku z Oradey – jmenuje se Beiuş a není zde nic zajímavého, město je zaprášené a asi bude takto vypadat řada měst v Rumunsku.

Pokud budete chtít pokračovat do srdce Apusenských hor, musíte po silnici 76 pokračovat ještě dál a později odbočit směrem na Padiş nebo ještě později na Arieşeni. Nejslavnější zajímavosti popíšu později. Nyní se vraťme k naší cestě…

READ  Kontrasty rumunské Oradey poprvé - betonové předměstí a návštěva úžasného jarmarku

Odbočili jsme tedy doleva na silnici 764 podle ukazatele ve směru Roşia a Peştera Meziad. Silnice po opuštění tohoto města již vedla docela pěknou krajinou a vesničky již byly také takové veselejší. V této oblasti jsou k vidění 2 zajímavé jeskyně – známější Peştera Meziad a méně znáá, za to unikátnější Peştera cu cristale din mina Farcu.

Jeskyně Peştera Meziad

Nejprve se podíváme na první z jeskyní. Peştera Meziad je na naší cestě první. V obci Remetea odbočíme doprava směrem na vesnici Meziad a pokračujeme stále po 764C a sledujeme ukazatele Peştera Meziad. Informace o jeskyni najdete na této stránce: http://www.pestera-meziad.ro/ro/. Autem dojedete až na místo, kde vás čeká prohlídka v profesionálně zpřístupněné jeskyni. Vstupné v roce 2018 je 20 LEI za dospělého a 15 LEI pro děti 5-14 let. Tato jeskyně je klasická krápníková jeskyně, otevřeno je v létě mezi 10. a 18. hodinou, přičemž poslední vstup je v 17 hodin. Během roku je pak otvírací doma kratší. Prohlídka trvá 45 minut. Hodnotit nemohu, protože my jsme k návštěvě zvolili jeskyni druhou.

Vchod do jeskyně Meziad

Jeskyně Peştera cu cristale din mina Farcu

Druhá jeskyně je o pár kilometrů dál právě v místě našeho jarmarku, proto jsme ji zvolili k návštěvě i my. Pokračujete po 764 a neodbočujete směrem k obci Meziad. Po příjezdu na kraj obce Roşia po projetí krásnou vyřezávanou bránou můžete odbočit vpravo ve směru Lazuri di Roşia nebo pojedete dále rovně a přímo v obci odbočíte podle značky Peştera Farcu. Silnice vás dovede poté přímo k jeskyni, kde zaparkujete.

Informace o jeskyni najdete na této stránce: http://www.padureacraiului.ro/pesteri-turistice/farcu/.Vstupné je nižší – 15 LEI pro dospělého, 10 LEI pro dětí 5-14 let, otevřeno je o hodinu déle než v jeskyni Meziad – v létě až do 19 hodin. Prohlídka je kratší, trvá 30 minut.

READ  Relaxace a koupání v krajině bříz - Nyíregyháza a letovisko Sóstó

Tato jeskyně je unikátní, protože nabízí jedinečné krystaly vápence. Nejsou tu klasické krápníky, ale různé krystalické formace, které vypadají jako někde z chemické laboratoře. Jeskyně byla objevena při těžbě bauxitu a bohužel byla hodně poškozena. Naštěstí byla později uzavřena vandalům a v roce 2012 slavnostně zpřístupněna. Prý je to druhá největší jeskyně tohoto druhu v Evropě. Součástí prohlídky je i malé hornické muzeum.

Prohlídka byla s dětmi poměrně náročná – uvnitř jsou úzké chodby a poměrně prudké schody. Bohužel průvodce hodně spěchal, asi abychom nestihli nic zničit. Rozhodně bychom potřebovali na prohlídku minimálně o třetinu víc času. Krystalické formace jsou opravdu nádherné, škoda, že není možné je příliš efektivně vyfotit (tedy s tím rychlým průvodcem, ale jinak byl docela sympaťák).

Po prohlídce jsme se přesunuli do druhé části vesnice – kousek od dřevěné brány, o které jsem se již zmiňoval – na tradiční venkovský jarmark.

Jeskyně Farcu

Jeskyně Farcu

Jeskyně Farcu

Booking.com

Venkovské dožínky v rumunském stylu

Do vesnice Roşia jsme jeli hlavně za místním folklorem a setkáním s lokálními výrobci a zvyky. Měl se zde zrovna dnes konat každoroční tradiční jarmark s bohatým kulturním programem. Zde, v malé vesničce uprostřed divoké přírody, docela daleko od velkých měst, můžeme potkat nefalšované výrobky, tradiční řemesla, spoustu nádherné hudby i řadu tradičního jídla. Musím říci, že akce předčila očekávání, spousta dílniček pro děti, nádherné rumunské kroje vyšívané korálky a spousta tradiční hudby, která opravdu umí člověka zvednout ze židle. Užila si to i Petruška, která byla v sedmém nebi právě z možnosti vyzkoušet si tradiční řemesla.

Pokud budete v Rumunsku, pak se opravdu vyplatí zavítat na nějakou tradiční akci. Lidová kultura tady ještě (na rozdíl od některých jiných zemí) ještě nevymřela a tyto akce to dokazují. Odnesete si na dovolené také trochu jiný zážitek a poznáte mentalitu místních lidí více než jen na turistických cílech.

READ  Miskolc: Pár slov o třetím největším městě Maďarska - část třetí: termální lázně v jeskyni Tapolca a ubytování v Miskolci

Akce, kterou jsme navštívili my, se koná první neděli v říjnu a najdete ji na těchto stránkách: https://www.facebook.com/events/935473129938662/

Jarmark je na pěkném místě obklopeném slunnými svahy

Klasické dílničky pro děti

Klasické dílničky pro děti

Tradiční ozdoby a šperky

Tradiční řemesla

I v Rumunsku mají malování na obličej

Tradiční zdobení vajec

Lidové kroje

Tradiční lidová hudba doprovázela celý jarmark

Krásné stánky s lidovými kroji a lokálními potravinami

Kroje v Rumunsku jsou opravdu nádherné

Rukodělné výrobky

Hudba a tanec patří k pilířům rumunské kultury

Korálky jsou hlavním prvkem rumunských krojů

Korálkové ozdoby

Booking.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..