Bylinkové dobrodružství otevřelo skanzen na Veselém Kopci

V sobotu 21.4.2018 se pro tento rok otevřely brány jednoho z nejhezčích skanzenů na východě Čech. Slavnostní otevření bylo ve znamení bylinek a jejich použití na všechny možné způsoby. Nádherné počasí, skvělá atmosféra a příjemní lidé – to vše představovalo pro návštěvníky ideální příležitost pro strávení jarního sobotního dne.Booking.com


Veselý Kopec se nachází na pomezí Pardubického kraje a kraje Vysočina u obce Dřevíkov ve výšce asi 550 m nad mořem. Skanzen zde vznikl již v roce 1972 zásluhou Luďka Štěpána, který se zabýval lidovým stavitelstvím a konzervováním kulturních památek. Nejprve byla právě v roce 1972 zrekonstruována a zpřístupněna veřejnosti světnice tkalce a stodola právě zde v osadě Veselý Kopec. Poté v letech 1972-1981 vznikl dílem práce dobrovolníků celý komplex staveb z oblasti Českého Horácka.

Jedna z chalup na Veselém Kopci

Tolik malinko o historii zdejšího skanzenu. Dnes se zde nachází celá řada zajímavých staveb – nejvýznamnější je vodní mlýn na obilí a statek z Mokré Lhoty, velká zemědělská usedlost z malé obce od Nových Hradů. Právě v tomto statku byla slavnostně otevřena výstava o životě zakladatele Luďka Štěpána.

Statek z Mokré Lhoty

Skanzen na Veselém Kopci se otevřel návštěvníkům právě tuto sobotu tradiční bylinkářskou akcí. Setkali se tu na malém jarmarku výrobci řady výrobků právě z bylinek. Návštěvníci si mohli koupit bylinná mýdla, sirupy na různé neduhy nebo jen na chuť, ochutnat bylinkové limonády nebo sušené ovoce nebo třeba koupit bylinky na svojí zahrádku. Jedna z chaloupek se proměnila v nefalšované bylinkářství – nepřeberné množství bylinných směsí prodávaly dvě zkušené bylinkářky a udělovaly návštěvníkům cenné rady o účincích bylinek. Děti si zde mohly namíchat a navážit svůj vlastní bylinkový čaj.

Bylinné sirupy

Sušené ovoce

Bylinková mýdla

Plátěné sáčky na bylinky

Plátěné sáčky na bylinky

Bylinkářka v jedné z chaloupek

Bylinkové čaje

Děti si mohly namíchat svůj vlastní čaj

Ve statku z Mokré Lhoty byla připravena ochutnávka různých bylinkových pomazánek, tradiční nádivky či míchaná vajíčka s kopřivami. Lidé si tak mohli připomenout dnes již zapomenuté využití rostlin v kuchyni a ochutnat třeba sedmikrásky. V další chaloupce byla ukázka a dílnička barvení látek přírodními metodami, také s využitím bylinek.

READ  Při otevírání pevnosti zaplnili Bastion I řemeslníci

Děti i dospělí se dobře bavili, pro radost zahrál a zatančil národopisný soubor Kohoutek z Chrudimi, zabývající se zvyky a tanci z oblasti Českého Horácka.

FS Kohoutek z Chrudimi

FS Kohoutek z Chrudimi

FS Kohoutek z Chrudimi

FS Kohoutek z Chrudimi

FS Kohoutek z Chrudimi

FS Kohoutek z Chrudimi

Další dílničkou byla tvorba papírových květin pod vedením zkušených lektorek skanzenu Veselý Kopec. A kdo si chtěl jen tak pohrát, mohl se seznámit s tradičními hrami našich předků – tlučením špačků, honěním obruče či zkusit chůzi na chůdách. To vše bylo přichystáno u vodního mlýna.

Jak se honí obruč

V současné uspěchané době je málo míst a akcí tohoto typu, kde se můžete zastavit, zamyslet, užít si v klidu a pohodě pěkný den a zároveň se něčemu přiučit. Kdo nebyl, nemusí litovat, Veselý Kopec připravil na rok 2018 řadu akcí, z nichž největší je asi Veselokopecký jarmark, který bude 21. a 22. července. Vstupné do skanzenu na Veselém Kopci je během akcí 100 Kč pro dospělého a 70 Kč pro děti od 6 let. Pokud se akce nekoná, pak zaplatíte 90 Kč pro dospělého a 60 Kč pro dítě. Příjezd je z hlavní silnice spojující Chrudim se Žďárem nad Sázavou – mezi obcemi Trhová Kamenice a Ždírec nad Doubravou odbočíte do vesničky Dřevíkov, odkud vede odbočka přímo ke skanzenu.

Kostelík na Veselém Kopci

Holubník

Maringotka slavného loutkáře

Drátenická dílna

DráteníkBooking.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.