Miskolc: Pár slov o třetím největším městě Maďarska – část třetí: termální lázně v jeskyni Tapolca a ubytování v Miskolci

Chcete se vykoupat v unikátních termálních lázních ukrytých v přírodní jeskyni? Pak navštivte část Miskolctapolca. Místní termální lázně patří k jedinečným, protože podobná jeskyně je pouze na jednom místě na Slovensku.Tato část Miskolce je i nejvhodnějším místem k ubytování, je to klidná rezidenční čtvrť Miskolce s dvěma termálními lázněmi a pěkným lázeňským parkem.

Jak již víte z minulých příspěvků, centrum Miskolce je dosti „zaneřáděno“ panelovou výstavbou. Naštěstí pro město samotné jsou okrajové části lákavými cíli pro řadu turistů. Po návštěvě Lillafüredu se podíváme na další předměstí Miskolce, tentokrát do čtvrti Miskolctapolca, nebo zkráceně Tapolca.

Booking.com

Unikátní jeskyní termální lázně

Tato čtvrť se nachází v jižní části města a rozvinula se díky termálním pramenům, které byly známy již od pradávna. Většího významu však lázně dosáhly až po odchodu Turků. V roce 1711 patřily prameny k opatství Görömböly, díky opatství začaly být prameny využívány k léčbě řady neduhů, dokonce byli povoláni lékaři z Košic, aby účinky vody vyhodnotili. V roce 1723 byly postaveny první tři léčebné bazény, ale samotná jeskyně nebyla využívána. Lázně však brzy ztratily popularitu a vše skončilo v ruinách.

Podoba lázní v roce 1869

Nový opat obnovil lázně v roce 1837, kdy se postavil první krytý bazén, ale stále mimo jeskyni. Až ve 20. století koupilo lázně od opatství město Miskolc a začal velký rozvoj lázeňství. Byl objeven nový pramen a v roce 1941 byly otevřeny nové termální lázně. Jeskyně se začala využívat ale až v roce 1959. Během dalších let se lázně několikrát rozšiřovaly a vznikaly i nové teplejší bazény. Samotný pramen v Miskolci totiž má teplotu pouhých 31,5°C, takže rozhodně nepatří v příliš teplým pramenům a musí se přihřívat.

Termální bazén v roce 1936

Interiér lázní v roce 1965

Tolik krátce o historii lázní. V současné době zájem turistů samozřejmě nejvíce směřuje do samotné jeskyně. Termální lázně mají i venkovní část, ale hlavní atrakce jsou ukryté v jeskyni. Po příchodu do lázní a vstupu do vody prostě plavete jednotlivými chodbami, tunely a sály a nad vámi je klasický strop a stěny, které znáte z jeskyní. Zážitek je nezapomenutelný, umocněný různými světelnými efekty (jako je třeba hvězdná obloha) nebo chrličy ve tvaru stalaktitů. Prostě nádhera.

READ  Najdeme alespoň 5 dalších pěkných cílů v okolí Egeru?

Jedinou nevýhodou je relativně nízká teplota vody – většina míst má 29-30°C. Když plavete, tak je to bez problémů, ale pokud se pohybujete s malými dětmi, tak vám může být i trochu zima. Zahřát se můžete ve dvou krytých termálních bazénech nebo venku, kde je velký sedací termální bazén, v kterém jsme bez problémů vydrželi na konci září. Venkovní část má samozřejmě i vyžití pro děti – jsou zde 3 bazény se skluzavkami a dalšími důležitými prvky. Nechybí ani bazén ve tvaru mušle a plavecký bazén. Tyto venkovní bazény (kromě termálního bazénu) však jsou otevřené zhruba do poloviny září. Celé vybavení doplňuje saunový park, do kterého však platí zvláštní vstupné. Za nás doporučuji návštěvu v době, kdy je otevřen venkovní komplex a můžete střídat pobyt venku s návštěvou jeskyně.

Vstupné do těchto termálních lázní najdete na této stránce: http://barlangfurdo.hu/en/entrance-fees-0

Aktuálně je zde cena uvedená pouze do konce dubna 2018: 2050 HUF pro dospělého na celý den, 1650 HUF pro děti od 4 let na celý den, do 4 let zdarma. Levnější a dostačující alternativou je vstupné na 4 hodiny za 1500 HUF dospělí a 1200 HUF děti. Lze i zakoupit kombinovanou vstupenku společně s druhými lázněmi v této lokalitě, které nabízí saunový svět a wellness. V průběhu května ještě ceny aktualizuji.

Termální lázně jsou obklopeny docela velkým parkem s pěkným jezírkem a pozůstatky původního opatství.

Vstup do jeskynních lázní

Termální lázně v Miskolci

Interiér jeskyně v Miskolci

Interiér jeskyně v Miskolci

Ubytování v Miskolci

Právě Miskolctapolca je nejlepší lokalita pro ubytování v Miskolci. Vyrazíte na výlet a odpoledne se můžete vydat pěšky do termálních lázní – je zde pěkná vilová zástavba a řada domů nabízí apartmány či pokoje se snídaní v dosahu lázní. Prostě přeběhnete park a jste v lázních, večeři si v létě můžete dát přímo v parku, je zde řada pěkných možností občerstvení na čerstvém vzduchu.

READ  Miskolc: Pár slov o třetím největším městě Maďarska - část druhá: letovisko Lillafüred v Bukových horách

My jsme měli ubytování v tomto domě, pokoje nebyly sice největší, ale pro naši rodinu stačily a za cenu do 20 EUR to bylo super ubytování. Pan domácí byl sympatický a znal i pár vět polsky či slovensky. Součástí domu byla kuchyňka pro hosty. Parkování bylo na zahradě, kde byla i možnost posezení. Naše ubytování najdete na tomto odkazu.

Pokud chcete nějaké větší ubytování, musíte zadat do vyhledávače přímo Miskolctapolca – přehled ubytovacích kapacit najdete na tomto odkazu.

Naše ubytování Siesta Vendéház


Booking.com

O městě Miskolc a hradě Diósgyör se dočtete v prvním díle seriálu o Miskolci:

Miskolc: Pár slov o třetím největším městě Maďarska – část první: centrum města a hrad Diósgyör

O letovisku Lillafüred se dočtete v druhém díle:

Miskolc: Pár slov o třetím největším městě Maďarska – část druhá: letovisko Lillafüred v Bukových horách

2 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..