Bylinkový ráj v Čejkovicích

Při cestě po Jižní Moravě navštivte městečko Čejkovice. Nečeká vás zde jen putování za vínem a návštěva Templářských sklepů, ale také neobyčejný bylinkový ráj ve firmě Sonnentor. Firma, která udělala v Rakousku i u nás přelom na trhu s bylinnými čaji, je kouzelným zastavením mezi bylinkami se spoustou zajímavých zastavení pro děti i dospělé. Vydejte se za vůní čerstvých i sušených bylin v rámci exkurze nebo jen tak poseďte v čajovém salonu.
Booking.com

Firmu Sonnentor založil v Rakousku nezaměstnaný mladík Johannes Gutmann. V roce 1988, kdy bylo v Rakousku moderní opouštět venkov a stěhovat se do měst a místní sedláky trápila nezaměstnanost, přišel s nápadem nakupovat od nich byliny a objíždět trhy a nabízet k prodeji bylinné směsi a čaje. Postupně se stal známou postavičkou s kulatými červenými brýlemi v kožených kalhotách, které se staly jeho prvními ochrannými známkami. Odsud byla již jen krátká cesta k zavedené a prosperující firmě, jakou je Sonnentor dnes.

Vítejte v Bylinkovém ráji

Do Čech se firma dostala rychle – v roce 1992 se s Gutmannem setkal Tomáš Mitáček a oba mladíci se rychle domluvili a myšlenku Gutmanna přenesl Mitáček do prostředí České Republiky. Začal nakupovat od malých pěstitelů byliny a balit čajové směsi pro český trh. Postupně opravil rozbořený mlýn a kravín na kopci na čejkovickými sklepy a později zde nakonec vznikl celý nový turistický komplex, tak jak jej znáte dnes.

Nová budova Sonnentoru

Nová budova Sonnentoru

Ochutnávka v bylinkovém obchodě

Dnes tady najdete řadu zajímavých věcí, které rozhodně stojí za návštěvu. Již při příjezdu vás omámí intenzívní vůně bylin, která se line po celé budově. Projdete čajový obchod, který je již sám o sobě zážitkem a zúčastníte se exkurze ve výrobě čajů. Dozvíte se jak se byliny pěstují, suší, zpracovávají a balí, aby se dostaly na váš stůl. Seznámíte se v galerii s nejvýznamnějšími pěstitelskými rodinami, které dodávají sušené byliny do Sonnentoru a uvidíte stroje na balení čajů. Milá průvodkyně vám ukáže řadu bylin a během prohlídky vás jejich vůně úplně pohltí.

Z exkurze do Sonnentoru

Z exkurze do Sonnentoru

Je libo sušené byliny?

Staré obaly na byliny

Z galerie pěstitelů

Po exkurzi zcela jistě nakoupíte v obchodě a navštívíte nádhernou kavárnu s nabídkou čajů (jak jinak), ale i kávy, domácí zmrzliny či domácích limonád. My jsme ochutnali domácí zmrzlinu z květů spousty bylin a byla výborná. Venku před budovou vás čeká zahrada sv. Hildegardy, která je rozdělena na několik částí – byliny aromatické ale i okrasné jsou označeny cedulkami, a tak se všichni mají možnost vzdělat v oblasti bylinek. Součástí zahrady je dětský koutek s různými úkoly tématicky svázanými s bylinami včetně originálního pexesa.

Bylinková zahrada u firmy Sonnentor

Úkoly pro děti jsou spojené s bylinami

Úkoly pro děti jsou spojené s bylinami

Bylinkové pexeso

Prohlídku zahrady ukončete výstupem na vyhlídku Na výsluní s krásným výhledem do vinic v okolí Čejkovic. Je zde instalovaný fotopoint, kde se můžete nechat vyfotit a fotku stáhnout na stránkách firmy. To jsem bohužel zjistil až pozdě, takže tato fotka nám chybí.

Vyhlídka Na výsluní

Všude samé vinice

Pohled na čejkovickou tvrz

Firma Sonnentor pořádá i spoustu akcí během rohu jako např. Sluneční bylinkobranní či Sluneční ochutnávání.

READ  Nejkrásnější skalní vyhlídka Českého ráje a skalní bludiště v Besedických skalách

Ještě doplním – exkurze pro jednotlivce v Sonnentoru probíhají bez přihlášení v měsících červen, září a říjen vždy ve čtvrtek a pátek v 12:00 a 14:00 hodin, v červenci a srpnu pak od pondělí do pátku v 10:00, 12:00 a 14:00 hodin, no a o víkendech po celý rok každou celou hodinu. Cena exkurze je 60 Kč pro dospělého a 10 Kč pro děti 6-15 let. Stav v roce 2018. Objednat se dají ale i specializované prohlídky pro skupiny s ochutnávkou nebo určené dětem.

Relaxace pro děti i dospělé

Malá traktoristka

Booking.com

Úplnou galerii z návštěvy v Sonnentoru najdete na odkazu na FB níže:

Bylinkový ráj v Čejkovicích

Zveřejnil(a) S dětmi po Evropě dne 22. květen 2018

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..