Parco del Conero – ojedinělé útesy na severu Itálie – část třetí: Koupání v Sirolu a pláže v okolí

Po dvou krásných plážích u městečka Numana vás dnes zavedeme do Sirola, v podstatě hlavního města celého parku. Zde najdete kromě historického městečka další hrstku krásných pláží, z nichž ale některé jsou přístupné pouze za většího fyzického vypětí nebo po moři. Naštěstí ale jedna z nich je dostupná i autem, takže se k ní dostanete bez problémů i s malými dětmi, které toho tolik nenachodí. Na závěr ještě krátká zmínka o 2 plážích mezi Sirolem a Anconou.

Booking.com


Sirolo je klenotem parku, je to historické městečko s nádherným zachovalým středem, kde najdete spoustu obchůdků, barů či restaurací. Neleží přímo u mořského pobřeží, ale během pár minut se z něj dostanete na řadu pláží. V centru Sirola je asi největší historickou dominantou kostel Chiesa San Nicola da Bari z roku 1230, který byl ale v 18.století přestavěn. Kouzlo Sirola však leží v úzkých uličkách typických pro středověká města a jeho poloha v parku Conero kousek od panoramatických vyhlídek na Jaderské moře.

Mapka označuje parkoviště v Sirolu. Ta jsou všechna placená, bohužel tu žádné zdarma nenajdete. (pokud není kdesi v dáli)

Pokud se chcete vypravit k moři, máte na výběr následující pláže. Některé jsou hůře dostupné, ale i ta nejpřístupnější (Spiaggia Urbani) je nádherná a má své nezaměnitelné kouzlo. My jsme kvůli omezenému času šli právě na ni a nelitovali jsme. Jen nás mrzelo, že jsme se nedostali na všechny. Vybírat je zde totiž opravdu z čeho.

1) Spiaggia Urbani

Začneme od první z pláží ve směru od Numany. Spiaggia Urbani je dostupná nejsnáze. Jezdí sem autobus z centra Sirola a kousek od pláže je placené parkoviště, z kterého jste asi za 3 minutky na pláži. Ale pozor, na parkovišti není mnoho míst a v sezoně je velmi brzy obsazené. My jsme sem přijeli v polovině června ve všední den dopoledne a kolem půl desáté zde byla poslední 2 místa. Další šance je po poledni, kdy řada lidí ujíždí do stínu. Pokud je toto parkoviště obsazené, další možnost je asi ve třetině kopce – placené je ale stejně a sestup je docela dlouhý. Při použití tohoto parkoviště bych již raději volil jednu ze dvou následujících pláží, kam musíte dojít po svých tak jako tak, ale máte určitě více klidu a soukromí.

READ  První den v Umbrii - návštěva historického Spoleta

Začátek pláže je placený s lehátky a slunečníky, ale kousek dál již najdete příjemná klidná místa bez těchto výdobytků. Výhodou jsou toalety a sprchy v placené části, kam se dostane každý. Na našem místě byl parádní záliv, kde se mohly děti cachtat a hledat mušličky samy.

Pláž a koupání zde byly stejné báječné jako v sousední Numaně. Bohužel jsme již nepokračovali dál na vedlejší pláž, po asi dvouhodinovém koupání jsme již pokračovali dál v naší okružní cestě Itálií.

Spiaggia Urbani

Spiaggia Urbani v Sirolu

Spiaggia Urbani v Sirolu

Spiaggia Urbani v Sirolu

Spiaggia Urbani v Sirolu

2) Spiaggia San Michelle

Další z pláží ve směru od Numany k Anconě je Spiaggia di San Michele. Přístup k této pláži je po silničce se zákazem vjezdu, kam se dostanete od Via Vallone, kde se nachází velké parkoviště. Jestli jsem ale pochopil dobře informace na internetu, toto parkoviště je v soukromých rukou a je zde parkování na celý den. Takže pokud míříte na pláž třeba jen na 2 hodiny, tak se vám to příliš nevyplatí. Na druhou stranu počítejte s cestou k vodě zhruba 30 minut, a tak se krátkodobé koupání na této pláži nevyplatí. Další možnost (a to již za klasické hodinové městské parkovné) je v Sirolu u radnice (Piazza Giacomo Brodolini).

Můj osobní pocit z této pláže ale není příliš pozitivní, ze všech pláží v Sirolu bych si ji vybral asi nejméně.

Spiaggia di San Michele

3) Spiaggia Sassi Neri

Další pláž přístupná z parkoviště Via Vallone je Spiaggia Sassi Neri. Tato pláž je dostupná po cestě asi za 45 minut, takže cesta sem již v parném horku je regulérním výletem. Odměnou je čistá, již docela opuštěná pláž, kde vás nebudou rušit davy turistů ani potulní prodavači čehokoliv, na které narazíte na každé obydlené pláži. Během hlavní sezóny se sem dostanete autobusem z centra Sirola.

READ  Malé Benátky anebo Chioggia - rybářské městečko protkané kanály a mosty

4) Spiaggia dell Due Sorelle

Tuto vyhlášenou pláž jsme již zmiňovali v jednom z předchozích příspěvků. Bohužel oficiálně je přístupová cesta sem uzavřena a pláž je přístupná pouze po vodě, ale potkali jsme několik turistů, kteří sem bez bázně a hany mířili a nevypadali jako nováčci v dané lokalitě. Nicméně počítejte, že přístupová cesta od kostelíka na vrcholku Monte Conero trvá podle dat parku minimálně 1,5 hodiny a vede těžkým terénem. Jedná se ale o nekrásnější pláž v celé severní Itálii, takže trocha námahy za to přece stojí, ne? Název je podle dvou skal, které střeží jako dvě sestry tuto nádhernou pláž ze směru od města Ancona.

Spiaggia delle Due Sorelle

 

Jak jsem slíbil, ještě se podíváme na 2 pláže mezi Sirolem a Anconou.

5) Spiaggia di Mezzavalle

Tato pláž je přístupná od silnice SP1 spojující Sirolo s Anconou. Zde najdete bezplatné parkoviště (souřadnice zde: 43.5673509,13.572787) a stezku na pláž, kterou se sem dostanete zhruba za 20-30 minut. V sezoně opět platí, že parkoviště je brzy zaplněné, v okolí pak najdete zhruba 3 další místa, kde lze zaparkovat.

Spiaggia di Mezzavalle

6) Spiaggia di Portonovo

Posledním střediskem v parku Conero je Portonovo. Malá rybářská vesnička již kousek od Ancony nabízí už téměř rovinu. Překvapivě se Portonovo nachází mezi pláží Mezzavalle a Sirolem, ale je to tak, útesy a prudké svahy zde nenajdete. Zaparkujete na jednom ze dvou velkých placených parkovišť a vyberete si jednu ze dvou pláží. Pohodlné, ale nepříliš romantické. I tato pláž má ale nádherné oblázky a čistou vodu plus pěkné výhledy. Tak nakonec proč ne?

Spiaggia Portonovo

Booking.com

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..