Podzim v Arboretu Wojslawice ve znamení kysaného zelí

Ležíš v prohřáté trávě a pozoruješ rozkvetlá různobarevná kvítka. Kolem tebe létají včely a čmeláci a hledají poslední kapky nektaru. Den se však již krátí, noci jsou studené, ale během dne za slunečního svitu je krásně teploučko. Opravdové babí léto. Ani bys neřekl, že je říjen. Tady v arboretu jako by bylo ještě skutečné léto. Vstávat se ti nechce, ale dnes má svátek tradiční podzimní zelenina – hlávkové zelí. To si přece nenecháš ujít, a tak se vydáváš z rozkvetlých prosluněných svahů zpět k pódiu, kde už bude vše připraveno.

Booking.com


Při cestách do zahraničí nezapomeňte na kvalitní cestovní pojištění. Já používám tento srovnávač, vřele doporučuji.

(Kompletní fotogalerii najdete tady na tomto odkaze.)

Skutečně. Na pódiu leží vyrovnaná obrovská hromada zeleňoučkých hlávek zelí. Vedle hlávek spousta pytlů se zelím již nakrouhaným.

Před pódiem již čekají týmy, které budou soupeřit ve všem, co se přípravy kysaného zelí týká. Závodníci jsou dokonce z řad známých osobností z celého okolí, v čele se starostou okresního města Dzierżoniów, do kterého arboretum spadá.

Po slavnostním zahájení již nastupuje první dvojice do soutěže v krouhání zelí. Každý ze závodníků dostane obrovský krouhací nůž a začíná svou první hlávku. Soutěží se ale nikoliv v rychlosti, důležitá je kvalita. Diváci rozděleni na dva tábory, atmosféra houstne, na nádvoří arboreta to vypadá jako v boxerském ringu. Přitom se jedná jen o krouhání zelí.

Krouhání zelí v přímém přenosu

Krouhání zelí v přímém přenosu

Krouhání zelí v přímém přenosu

Celkem pět dvojic se vystřídalo, zelí je nakrouháno a nyní jej porota může ohodnotit.

Pětičlenné týmy se zatím připravují na nejdůležitější část soutěže, kterou je výroba kysaného zelí. Každý v týmu má svou úlohu, důležitá je ale sehranost. Použijí již nakrouhané zelí v obrovských pytlích, další složkou je mrkev. Ta se v Čechách do zelí nepoužívá, ale zde v Polsku patří mezi zásadní suroviny. Já si již bez mrkve kysané zelí nedokážu představit.

Týmy si připravují suroviny

Zelí se neobejde bez dodání mrkve

Pak směs naskládáme do sudu

A šlapat a šlapat

Celý soutěžní tým v akci

Musí se samozřejmě dodat sůl, aby zelí pustilo tekutiny, koření a pak už jen dusat a dusat, promíchávat a hlavně šlapat. Holínky se užijí asi nejvíce, takto fáze je nejdůležitější. V Polsku se této fázi říká szatkowanie (což však teoreticky označuje celý proces nakládání zeleniny do sklenic).

READ  Pohádkové arboretum v Polsku kousek od hranic

Jakmile je zelí připraveno ve správné podobě v těch správných nádobách, začíná pravá zábava. Obecenstvo tančí a dobře se baví. Na výsledek musíme ještě čekat, ale soutěžní týmy své úkoly splnily a je čas na opravdovou odměnu.

Porota však bude hodnotit i hudebníky. Dneska se totiž soutěží úplně ve všem.

Součástí akce bylo i vystoupení místních souborů

Do arboreta jsem vás pozval již v létě, proto se nebudu dlouho rozepisovat o podrobnostech tohoto úžasného místa. Dočtete se o něm v minulém článku tady: http://www.sdetmipoevrope.cz/2018/08/23/pohadkove-arboretum-v-polsku-kousek-od-hranic/

Chtěl bych jen dodat, že se sem vyplatí přijet opravdu v jakoukoliv roční dobu. Přiznávám ale, že rozkvetlé astry a další podzimní květiny v neskutečném množství mě na počátku října prostě dostaly. Tolik barev na podzim… Nádhera! Prošli jsme s dětmi opět jinou část arboreta než minule a i děti byly uchvácené.

Arboretum je otevřené každý den až do 21.října, takže ještě máte možnost zarelaxovat si uprostřed rozkvetlé krajiny po následující dva víkendy a celý příští týden. Počasí letos přeje, takže neváhejte a navštivte Wojslawice. Není to daleko a i v říjnu stojí návštěva za to.

Koho upoutala zelná atmosféra, poznamenejte si do kalendáře první říjnovou neděli příštího roku a navštivte festiwal kapusty v roce 2019.

A nyní pár fotografií nádherné podzimní přírody:

Podzim v arboretu Wojslawice

Podzim v arboretu Wojslawice

Podzim v arboretu Wojslawice

Podzim v arboretu Wojslawice

Podzim v arboretu Wojslawice

Booking.com


Při cestách do zahraničí nezapomeňte na kvalitní cestovní pojištění. Já používám tento srovnávač, vřele doporučuji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..