Staré biskupské sídlo Eger, rudá býčí krev a bílá Egerská dívčina

Položené pod kopci Bukových hor a pohoří Mátra, severně od nekonečné maďarské puszty, leží starobylé město Eger. Bohatá historie města se hluboce zaryla do architektury i kulturního dědictví města. Vždyť právě zde je nejsevernější (původní) minaret v Evropě. Eger je také dlouhá léta společně s Tokajem centrem maďarského vinařství.
<

Booking.com

Nejprve trocha historie

Eger má neobyčejně bohatou a dlouhou historii, neboť místo bylo osídleno dokonce již v době kamenné.

Současné město bylo založeno prvním křesťanským králem svatým Štěpánem, zakladatelem uherského státu. Ten zde již v 10.století zřídil biskupství a tím pádem místo získalo na významu.

Město se rozvíjelo a budovalo na středověk velmi dobrou infrastrukturu. Ve 12. století se díky osadníkům z Valonska dostala do oblasti Egeru západní kultura a rozšířilo se pěstování vína. Prostě ideální podmínky pro rozvoj města. Obyvatelům se žilo dobře, v městě se budovala řada staveb a vládl zde čile obchod.

Ruiny původní románské baziliky na Egerském hradě

Vpád mongolských nájezdníků

Až jednou – bylo to v roce 1241 – se objevili před branami nájezdníci z východu zvláštní barvy pleti – Mongolové. Tito kočovníci na koních pod vedením chána Ögedeje podnikli tažení na západ a dobyli vše, co se jim připletlo do cesty. V roce 1241 porazili i mnohem početnější uherské vojsko. Díky svým koním byli totiž mnohem pohyblivější. Eger se neubránil a padl. Došlo k vypálení celého města a teprve po odchodu mongolských barbarů mohlo být vybudováno znovu. Zkušenosti s nájezdníky přiměli obyvatele postavit kamennou obrannou pevnost.

Mongolské hordy v Maďarsku

Ögedej však v prosinci roku 1241 zemřel a vůdci mongolských vojsk spěchali na volbu nového chána, proto se z Evropy stáhli. Nedávno zjistili vědci, že v letech 1238-1241 bylo počasí v Uhrách vlhké a deštivé, nejvíce pršelo pak v roce 1242, kdy deště zničily úrodu a proměnily maďarské nížiny v bažiny. V zemi byl hladomor, který zabil snad ještě více lidí než mongolské nájezdy. Mongolové tak změnili své plány a zamířili více na jih. V roce 1259 zemřel chán Möngke, poslední z velkých chánů a došlo k rozdělení říše a k mocenským bojům. Evropa si mohla od Mongolů oddychnout.

Sláva renesančního Egeru

Eger po odchodu Mongolů mohl být obnoven a postupně nastala nejslavnější část historie města. Stavěly se nové a nové domy, zakládaly se vinice a budovaly se silnice. Vrchol své slávy zažil Eger za Matyáše Korvína, kdy se vybudoval se arcibiskupský palác a spousta renesančních staveb.

Pod hradem v Egeru

Turci před branami

Osmanská říše ovlivnila dnešní Maďarsko ještě více než Mongolové. Sulejman I. Nádherný, jeden z nejvýznamnějších osmanských sultánů postupoval do Evropy a v bitvě u Moháče v roce 1526 porazil uherské vojsko. Při ústupu utonul král Ludvík Jagellonský a v Uhrách nastaly mocenské boje. I v Egeru nastal postupný úpadek města. Vlastníci se neustále střídali a turecká vojska se čím dál více přibližovala. Blízkost Turků donutila obyvatele pevnost zesílit a Eger zatím odolal. Jenže to byl rok 1552 a Turci se nevzdávali. V roce 1596 nakonec Eger padl a Turci zde vládli další 91 let.

István Dobó – obránce Egeru před Osmany

Kostely byly změněny na mešity, byl postaven nejsevernější minaret v Evropě a došlo k přestavbě pevnosti. Zároveň se objevují třeba turecké lázně. Válka s turky samozřejmě trvala dál a Eger byl nakonec obléhán znovu – tentokrát křesťanskými vojsky (jak příznačné spojení) a v roce 1687 byli Turci vyhnáni. Eger byl totálně zpustošen, pouze zhruba 400 domů bylo obyvatelných.

READ  Koupání v maďarských termálech

Eger po odchodu Osmanů

Naštěstí se město rychle vzchopilo a bylo obnoveno. V 18.století zde vzniklo mnoho barokních staveb, dařilo se obchodníkům, řemeslníkům, ale i umělcům. Eger se stal 6. největším městem v Maďarsku, vinařství bylo také na vzestupu a dokonce zde vznikla univerzita (třetí v Maďarsku).

Bohužel velká část města shořela při požáru v roce 1800 a o rok později bylo neštěstí dokonáno, když se zřítila jižní opěrná zeď hradu. Další požár přišel v roce 1827 a o čtyři roky později zachvátila město epidemie cholery.

Na historii Egeru je vidět, že časy blahobytu a prosperity jako na řadě míst byly vystřídány neštěstím a ničením. Díky této historii je architektura Egeru kombinací řady historických slohů a Eger je tak neskutečně bohatý na památky. V současné době je Eger nádherně zrekonstruovaný a stojí za návštěvu.

Ulička pod hradem

Legenda o býčí krvi

Turci mohou za jméno nejslavnějšího egerského (a současně i maďarského) vína – Egri Bikavér – což znamená Býčí krev. Tento název je prý proto, že Turci jako muslimové nesměli pít víno, mohli ale pít krev býků, a tak místní vinaři červené víno nazvali po býčí krvi, aby i oni mohli „krev býků“ pít a načerpat ještě více sil než Turci.

Pravda je, že místní vína jsou plná a silná díky ohnivému slunci a místní jimi léčí všechny neduhy. Vína jsou oblíbená po celé Evropě a hlavně červená Býčí krev je opravdu slavná. Její bílá obdoba se jmenuje Egri Leányka a překládá se to jako Dívčí hrozen nebo Egerská dívčina. Pokud chcete víno ochutnat, nejlepší je navštívit Údolí krásných žen na kraji Egeru a posedět v jednom z mnoha sklípků.

Co vidět v Egeru

Kam se tedy vydat v Egeru? V zásadě čtyři místa – baziliku, náměstí Dobó István tér, hrad a nejsevernější minaret v Evropě. Všude se dostanete pěšky zcela bez problémů.

READ  Najdeme alespoň 5 dalších pěkných cílů v okolí Egeru?

My jsme naši prohlídku začali u penzionu a během 10 minut došli k bazilice. Od baziliky je cesta již jednoduchá – všude je téměř pěší zóna a spousta informačních cedulí.

Bazilika je na náměstí Esterházy tér a je poměrně nová – je neoklasicistní a pochází až z let 1831-1836. Do baziliky je vstup zdarma, pouze ve všední den mezi 11:30 a 12:00 a o víkendech mezi 12:45 a 13:15 je uvnitř denně varhanní koncert, na který je vstup zpoplatněn (800 HUF dospělý, 500 HUF dítě). Koncerty jsou mezi 1.květnem a 31.říjnem. V bazilice jsou největší varhany v zemi.

Bazilika v Egeru

Bazilika v Egeru

Bazilika v Egeru

Varhany v bazilice

Kousek od baziliky je přístupné tzv. Město pod městem – původní komplex arcibiskupských sklepů zpřístupněný pro veřejnost. Biskup zde byl schopen uskladnit 11 milionů litrů vína. Tento komplex patří mezi 7 architektonických divů Maďarska a určitě stojí za návštěvu. My jsme jej bohužel nestihli, a tak máme v Egeru docela velký dluh.

Vstupné do sklepů je 1500 HUF pro dospělého a 800 HUF pro dítě do 18 let. Prohlídka je možná pouze s průvodcem, trvá 45 minut a začíná každou celou hodinu po celý rok.

Od baziliky půjdeme ulicí Széchenyi István ut. a po pár krocích přijdeme k Arcibiskupskému paláci. Zde je krásné nádvoří a samozřejmě i zajímavý interiér. Vstupné je pro dospělého 1800 HUF a pro dítě od 6 let 900 HUF. Menší děti jsou zdarma. Při prohlídce dostanete sluchátka s audioprůvodce v některém ze světových jazyků a polštině. Čeština ale samozřejmě chybí.

Cestou od paláce na náměstí Dobó István tér se nezapomeňte zastavit v některé z mnohých kavárniček a posedět na výborné kávě a místním desertu. Výběr je neskutečný, zákusky jsou ovlivněny hlavně tradicí Rakouska-Uherska. Kromě zákusků ochutnejte i zmrzlinu, výběr chutí je také velký, ale místní zmrzlina je poněkud sladší.

Socha hrdiny István Dobó pod hradem

Na náměstí Dobó István tér vás upoutá mohutná socha hrdiny Istvána Dobó. Právě on ubránil Eger v roce 1552 před Turky, a tak je oslavován jako hrdina. Jeho osud však byl poměrně smutný, po ubránění Egeru byl oceněn a vyznamenán, nakonec však byl obviněn ze zrady a uvězněn v Bratislavě. Jeho zdraví postupně chátralo a i když byl nakonec osvobozen, pár let poté zemřel.

READ  Smutná cesta domů

Další stavbou na náměstí je Minoritský kostel a kolegium svaté Hedviky. Tuto mohutnou barokní stavbu nelze přehlédnout. Minoritský kostel je dílem našeho slavného architekta Dietzenhofera.

Minoritský kostel

Kolej

Ulicí pojmenovanou po našem hrdinovi Dobó István ut. dojdeme pod hrad. Právě tato ulička patří mezi nejromantičtější uličky v Egeru a pokud chcete nějaké suvenýry, právě zde je nejlepší výběr a nejlepší ceny. Cestou se nezapomeňte zastavit u ruin starých tureckých lázní.

Lokální výrobky

No a teď už jste přímo pod hradem a čeká vás výstup na kopec, kde stojí starý egerský hrad – Egri vár. Nejprve vstupné – pro dospělé 1700 HUF a pro dítě od 6 let 850 HUF. Hrad je otevřen celý rok, ale expozice pouze od dubna do konce října. Na hradě toho najdete spoustu a pro všechny milovníky historie je jeho návštěva povinnosti při návštěvě Egeru.

Pod hradem najdete ještě 2 zajímavosti – nemůžeme minout minaret, který je nejseverněji položený minaret v Evropě a přímo proti němu Muzeum marcipánu. Výroba marcipánu v Egeru má dlouhou tradici,  a proto zde výrobce zřídil malé muzeum a firemní prodejnu. Množství figurek a výrobků z marcipánu je neskutečné… (Pozor na vaše děti a peněženku.) Na 40 metrů vysokou věž minaretu můžete vystoupat a pokochat se nádherným výhledem na město. My jsme zde bohužel nebyli, protože minaret byl loni na podzim obehnán lešením a probíhala tu oprava. Proto tu ani nemám žádnou fotku…

V Egeru pod hradem

Kousek od baziliky bych chtěl ještě upozornit na tržnici, kde se dá koupit spousta ovoce a zeleniny. Pokud zde budete na podzim, koupíte hrozny od místních pěstitelů.

Závěrem

Eger jako město s bohatou a pohnutou historií je bohatý na památky a architektonické skvosty. Díky poloze pod pohořím Mátra a Bukovými horami je ideálním východiskem na aktivní dovolenou v Maďarsku. Spojte návštěvu termálních pramenů, vinných sklípků, přírody Bukových hor a historických památek a nebudete litovat. Bukové hory jsou navíc vhodné pro procházky s malými dětmi i s kočárkem.

Tip na ubytování v Egeru najdete zde:

Super ubytování v Egeru a Údolí krásných žen

Tip na termální prameny v okolí Egeru najdete zde:

„Maďarské Pamukkale“ a turecké lázně v EgeruBooking.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..