Orchidejové louky a staré ovocné sady Bílých Karpat

Pohoří Bílé Karpaty působí na první pohled docela nenápadně. Pod nevýraznými zaoblenými vrcholky dosahujícími do výšky pod 1000 m na hranici se Slovenskem však najdeme unikátní květnaté louky s porosty orchidejí a staré ovocné sady. Vydejte se na jaře obdivovat krásu orchidejových luk třeba do NPR Zahrady pod Hájem.
Booking.com


Národní přírodní rezervace Zahrady pod Hájem se nachází nad obcí Velká nad Veličkou kousíček od hranice se Slovenskem. Přes rezervaci vede zelená turistická značka, ale pokud se chcete podívat do rezervace hlouběji a dozvědět se o místní přírodě více, doporučuji vám zajistit si exkurzi s vyškoleným pracovníkem místního vzdělávacího střediska. V rezervaci se smíte totiž sami pohybovat pouze po značených cestách a mimo ně vás zavede právě odborný pracovník.

Louky a sady s krajovým ovocem

Exkurze pořádá Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty a jejich nabídku najdete zde: http://vis.bilekarpaty.cz/doc/prochazky-s-pruvodcem. Jednou z nabízených exkurzí jsou právě Zahrady pod Hájem, délka procházky je 4 km a průvodce vás provede po krásných květnatých lukách a sadech mimo značené cesty. My jsme zde byli s velkou skupinou, nevím, jak by tato exkurze byla realizovatelná pro méně lidí, na stránkách píší o minimálním množství 15 lidí, ale jak se říká „lína huba holé neštěstí“, takže kdybyste v těchto končinách byli, zkuste se zeptat a třeba by vás k nějaké skupince připojili nebo udělali výjimku.

Den před naší návštěvou pršelo, a tak byla krajina silně nasycená vodou, louky mokré a zdejší jílovité půdy dost rozbahněné. Po takovéto procházce vypadaly naše boty šíleně, hlína nalepená na podrážky zvýšila hmotnost boty asi na dvojnásobek, a tak byl okruh docela náročný. Děti naštěstí absolvovaly procházku v holínkách (a malá v nosítku, ta to měla nejlepší) a musím uznat, že výlet stál za to.

Kostel ve Velké nad Veličkou

Kostel ve Velké nad Veličkou

Kostel ve Velké nad Veličkou

Vyrazili jsme od kostela a stoupali nejprve po zelené značce do starého ovocného sadu a později již mimo cestu loukou stále do kopce. Cestou jsme viděli spoustu orchidejí – hlavně to byl vstavač vojenský (Orchis militaris), vemeník dvoulistý (Platanthera bifolia), hlavinka horská (Traunsteinera globosa). Z jiných květin vzácný kosatec trávovitý (Iris graminea) nebo veliké listy ocůnů (kvete až na podzim) či hodně vzácný medovník meduňkolistý (Melittis melissophyllum) – léčivá rostlina z čeledi Hluchavkovitých. Největší zastoupení měla šalvěj luční (Salvia pratensis) a našli jsme i orlíček obecný (Aquilegia vulgaris) a pole medvědího česneku.

Vstavač vojenský

Vstavač vojenský

Vstavač vojenský

Vstavač vojenský

Vemeník dvoulistý

Hlavinka horská

Medovník meduňkolistý

Kosatec trávovitý

Další kosatce

Orlíček obecný

Cestou jsme pozorovali též spoustu hmyzu a motýlů – nejzajímavější byla jedovatá majka fialová a velicí cvrčci a z motýlů modrásek komonicový.

Majka fialová

Modrásek komonicový

Modrásek komonicový

Obvykle se s dětmi nevěnujeme květinám ani hmyzu, ale tady jsme udělali výjimku a díky průvodci jsme se o nich toho dozvěděli spoustu a viděli jsme velmi vzácné rostliny, které se jen tak někde nevyskytují. I bez průvodce na zelené značce najdete spoustu orchidejí a jiných rostlin, takže návštěvu rezervace doporučuji všem milovníkům rostlin.

Krása vody na pavučinách

Zahrady pod Hájem

Pěkný domeček ve Velké nad Veličkou

Booking.com

Další tipy na výlet v regionu

Pokud budete v tomto regionu, pak doporučuji navštívit dvě místa. Kousek od Velké nad Veličkou se nachází obec Kuželov, kde najdete zachovalý větrný mlýn holandského typu, který je stále funkční a jedná se o jeden z mála zachovalých větrných mlýnů u nás. Mlýn je přístupný a součástí prohlídky je i expozice horňáckého bydlení v přilehlé historické chalupě. O vstupném a otvírací době se dočtete na stránce Technického muzea v Brně zde.

Větrný mlýn v Kuželově a expozice horňáckého bydlení

Kousek od Kuželova se nachází ještě obec Hrubá Vrbka. V této vesničce najdete zachovalé kamenné stodoly a Horňáckou farmu, kde můžete nakoupit ekologické maso, ovoce a zeleninu, ubytovat se nebo si domluvit prohlídku po farmě. Specialitou farmy je horňácké safari – vyjížďka terénním autem na pastviny s pozorováním volně se pasoucích zvířat.

READ  Üdvözöllek Magyarországon aneb vítejte v Maďarsku

No a druhým tipem na výlet je nejvyšší vrchol Bílých Karpat – Velká Javořina. Měří 970 m a leží přímo na hranici se Slovenskem. Na vrcholu je vysílač a kousek pod ním na slovenské straně najdete Holubyho chatu s restaurací a možností ubytování. Na vrchol vede několik cest z moravské i slovenské strany, ze slovenské vede pod vrchol i silnice. Pokud se sem chcete vydat máte 3 možnosti – modrá značka vede z osady Vápenky kousek od Nové Lhoty, červená značka od Kamenné boudy u obce strání a konečně zelená značka z Květné nad obcí Strání. Nejpohodlnější je asi modrá značka z osady Vápenky dlouhá 5,5 km.

Vysílač na hřebeni Velké Javořiny

Hřeben Velké Javořiny

Tip na ubytování v Bílých Karpatech

V srdci Bílých Karpat kousek od Velké Javořiny najdete Hotel Háj. My jsme zde strávili s naší exkurzní skupinou 2 noci a musím uznat, že hotel je pěkně posazený do krajiny, postavený ekologicky, s příjemnou obsluhou (syn majitele s přítelkyní) – takový pěkný rodinný hotel. Hotel je v obci Nová Lhota kousek od slovenských hranic. Pokud byste chtěli hotel rezervovat,  bližší informace i ceny najdete na této stránce. Níže je vyfocen rodinný pokoj s kuchyňkou a celkem 5 postelemi. Dále je v hotelu i dětský koutek.

Hotel Háj v Nové Lhotě

Hotel Háj v Nové Lhotě

Hotel Háj v Nové Lhotě

Hotel Háj v Nové Lhotě

Hotel Háj v Nové Lhotě

Hotel Háj v Nové Lhotě

Booking.com

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..