Parco del Conero – ojedinělé útesy na severu Itálie – část první: Výlet k vyhlídce Belvedere Sud

Pobřeží Jaderského moře v Itálii není vůbec členité. Písečné pláže u velkých středisek obklopených hotely, mělké, ne příliš průzračné moře. Říká se, že je potřeba jet až k poloostrovu Gargano, abychom si mohli užít trochu útesů a romantičtějších pláží. V podstatě je to pravda. Jen se zapomíná na krátký úsek mezi městem Ancona a Palmovou riviérou jižně od Numany. Zde najdete bílé vysoké útesy, romantické oblázkové pláže a malá kamenná městečka. Pokud vás zajímá víc, nenechte si ujít následující příspěvky – dnes o turistice v parku Conero, který se zde nalézá a v následujícím příspěvku o krásných plážích v této oblasti. Připomínám, že moře je zde narozdíl od Bibione či Rimini nádherně čisté.

Booking.com


Nemáme rádi rozpálené písečné pláže plné slunečníků a placených lehátek, horko, ani kousek stínu, písek, který se dostane všude. Samozřejmě to má i své výhody – moře je zde mnohem teplejší. Nenajdete tu však žádné soukromí a k romantice to má hodně daleko. Při cestě do Itálie autem ale jiné pláže téměř nenajdete. Musíte buď až do Ligurie na jedné straně italské boty nebo u Jaderského moře pak až někam ke Garganu. Krátký úsek mezi Anconou a městečkem Numana – Parco del Conero – je našim turistům téměř neznámý a přitom nabízí bílé skalnaté útesy a krásné romantické pláže s oblázkovými plážemi.

Délka pobřeží mezi Anconou a Numanou je odhadem pouhých 20 km a pláží je tu docela málo. Není divu, strmé útesy padající nepřístupně do vln Jaderského moře neumožňují dostat se k vodě jen tak. Někde se dostanete jen po moři, jinde po „kozí“ stezce uprostřed porostů divoké vegetace. Najdete zde tři malá městečka – Portonovo, Sirolo a Numanu – která samozřejmě vybudovala pár přístupových cest ke svým plážím, ale i tak vás čeká velké převýšení z městečka k moři.

READ  Po svatém Havlu je čas na Císařské hody aneb do Kouřimi na Svatohavelské posvícení

Naše první cesta vedla na dopolední výlet na vyhlídku Belvedere Sud, která je vysoko nad mořem a z které jsou nádherné výhledy na celou oblast parku. V této oblasti najdete řadu značených cest, které vás dovedou na vyhlídky nebo na některé hůře přístupné opuštěné pláže. Samozřejmě v létě při teplotách kolem 30°C a nebi bez mráčku jsou tyto cesty velkou výzvou a není radno své fyzické síly přehánět. Obzvlášť se dvěma dětmi.

Mapa tras v parku

Parkoviště k naší trase bylo na nejvyšším bodě, kam se v parku dá dojet autem – u kostela Badia di San Pietro a hotelu Monteconero. Dojedete sem ze Sirola, odkud pojedete směrem na Anconu a kousek za Sirolem (spíš na kraji města) odbočíte doprava do prudkého kopce. Cesta je sem značená směrovkou Monte Conero a asi po 6 km dojedete na konec silničky na parkoviště. (Není to tedy úplný konec, silnička pokračuje ještě kousek k vysílači, ale zde je již zákaz vjezdu.) Parkoviště je placené, není tu ale automat – parkovací kartu zakoupíte v přilehlém baru a poté vyškrábete na kartě den a čas příjezdu. Kartu musíte zakoupit již v požadované délce parkování. My jsme zakoupili parkování na hodinu a stačilo nám to. Během polední siesty je parkování zdarma.

Cesta lesem od parkoviště směrem na vyhlídku

Bujná vegetace v parku

Bujná vegetace v parku

Od kostelíka vede nejzajímavější cesta v parku – vede na pláž Spiaggia delle Due Sorelle a podle internetu je neschůdná. Nicméně v terénu jsme potkali řadu lidí, kteří na pláž směřovali a měli ověřeno, že se sem lze dostat. Je to ale náročná tůra horským terénem. Odměnou je nádherná opuštěná pláž pod prudkými skalními útesy. My jsme po této cestě šli úsek k vyhlídce Belvedere Sud a výhled stál opravdu za to. Cesta ale byla hodně strmá a kamenitá a rozhodně vyžadovala obuv s pevnou patou, žádné pantofle či žabky. Na to nezapomeňte, i když jste u moře, zde je opravdový horský terén.

Spiaggia delle Due Sorelle

Pohled na Palmovou riviéru

Skály nazývané Due Sorelle

Skály nazývané Due Sorelle

a ještě jednou Spiaggia delle Die Sorelle

Palmová riviéra je zcela plochá

Pláže u Sirola

Pláže u Sirola

Pláže u Sirola

Z vyhlídky je výhled nejen na pláže pod skalními útesy, městečka Sirolo a Numana, ale také na plochou Palmovou Riviéru, které vypadá jako z jiného světa. Posuďte sami z fotek. Cesta k vyhlídce trvala zhruba 25 minut.

READ  Termální lázně pod širým nebem a zdarma? Ano, v Toskánsku jich najdete hned několik – část třetí: Bagni San Filippo

Po návratu ke kostelíku jsme měli štěstí a mohli vyslechnout část zkoušky pěveckého sboru na páteční koncert. Kostelík je velmi starý postavený v románském stylu, prý v roce 1037. Bohužel kvůli zkoušce sboru jsme se nedostali dovnitř, což byla velká škoda. V kostele je zajímavá totiž také krypta, kterou jsme neviděli. Foto interiéru kostela a krypty najdete na této stránce: http://www.iluoghidelsilenzio.it/abbazia-di-san-pietro-al-conero-comune-di-sirolo-an-2/. Vedle kostelíka je stylový hotel s nádherným panoramatickým výhledem a bazénem.

U kostelíka Abbadia San Pietro

U kostelíka Abbadia San Pietro

Románský kostel Abbadia San Pietro

Monte Conero měří 572 m a je to, jak jsem již zmínil, jediný masiv u Jaderského moře mezi Terstem a Garganem. Název pochází z řeckého slova κόμαρος (kòmaros), což je název pro plod rostliny Planika obecná z čeledi Vřesovcovitých, která zde roste. Plody jsou jedlé a sice se nejedí za syrova, ale jsou velkým zdrojem cukru a používají se na výrobu zavařenin, džemů či likérů nebo ovocného vína. My jsme tuto rostlinu ale při našem výletě neviděli.

Planika obecná – symbol Monte Conero

Plod Planiky obecné

Výprava na vyhlídku a návštěva románského kostelíka rozhodně stojí za to a je super zpestřením koupání na báječných plážích v tomto parku. O tom, jaké pláže navštívit a jak se k nim dostat, se dočtete v příštím příspěvku.

Booking.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..