V čapí vesnici Čigoč

V chorvatské vesnici Čigoč žije zhruba 370 obyvatel, z toho 250 čapů bílých. Ano, lidí je tu méně než čápů. Kouzelná vesnice v nenápadné nížině kousek od hranice Chorvatska a Bosny v sobě ukrývá přes 50 čapích hnízd. Čigoč je součástí přírodního parku Lonjsko polje a potěší všechny milovníky pozorování zvířat.Booking.com


Tradiční architektura vesnic v parku s vyřezávanými štíty domů, čapími hnízdy na komínech a možností procházek po naučných stezkách, kde je hlavně po ránu velká pravděpodobnost setkat se s místní zvěří, láká každoročně spoustu návštěvníků. Můj šálek kávy takováto krajina není, raději máme hory, jezera nebo historická městečka, nicméně zdejší mokřadní louky kolem řeky Sávy mají kouzlo. Řada turistů takovouto krajinu hledá.

Není to místo, kam se dostanete během tranzitní cesty. Příjezd do vesnice Čigoč je možný nejsnáze přes město Sisak, kam vede nová dálnice ze Záhřebu. Dále pokračujeme po úzké silničce kolem řeky Sávy, která nás dovede až do vesnice Čigoč. Silnička vede dále kolem řeky přes další osady – například Lonja nebo Krapje – až do obce Jasenovac na hranici s Bosnou u soutoku Sávy a Uny. My jsme do Čigoče přijeli právě z této strany – hranici jsme překročili v Kozárské Dubici a pak po silnici 47 dojeli do obce Jasenovac, kde je také hraniční přechod.

Večerní procházka po obci se zaměřila na místní architekturu a čápy… Dokonce je tu jeden čáp dřevěný jako symbol celé vesnice. Místní lidé mají daleko do měst a žijí zde docela izolovaně. Věnují se zemědělství a ubytovávají turisty ve svých dřevěných tradičních chalupách, proto pokud sem pojedete, doporučuji zde přenocovat a vychutnat si kouzlo dřevěného vybavení terasovitých domů.

READ  Koupání v maďarských termálech

Doporučuji hlavně 2 objekty:

Apartments Iža Na Trem – tady jsme bydleli my

Tradicje Čigoč – zde je kromě penzionu i stylová restaurace

Stránky přírodního parku Lonjsko polje najdete tady.

Apartments Iža na Trem

Apartments Iža na Trem

Apartments Iža na Trem

Apartments Iža na Trem

Čigoč

 Booking.com

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..