Putování za svatým Františkem a svatou Klárou – malebné městečko Assisi

Bohatý mladík, o kterém by se dalo říci, že byl bezstarostný a marnotratný, prostě taková „zlatá mládež“. I takový byl František z Assisi před svou proměnou v žebravého mnicha, který se oddal chudobě a pomáhal všem ve svém okolí. To jeho o 12 let mladší současnice svatá Klára byla zbožná již od dětství a minulostí podobnou Františkově se rozhodně nepyšnila. Oba dva jsou nejvýznamnější „rodáci“ středověkého městečka Assisi položeného na úpatí mohutné hory Monte Subasio kousek od italské Perugie. Vydejte se s námi za historií a památkami tohoto turisticky významného města, kde najdete davy turistů u baziliky svatého Františka, ale i klidná tichá místa, kam příliš návštěvníků nepřijde. 

Booking.com


Při cestách do zahraničí nezapomeňte na kvalitní cestovní pojištění. Já používám tento srovnávač, vřele doporučuji.

Assisi bylo jako povinný cíl našeho putování. Vždy máme itinerář, který se snažíme dodržet, ale místa, která plánujeme navštívit nejsou povinná a když je třeba vynecháme, tak se z toho nehroutíme. Assisi byla ale výjimka. Být v okolí tohoto slavného města tak daleko od hranice a nenavštívit jej, toho bychom rozhodně litovali. Proto jsme si na Assisi vyhradili téměř celý den – vystěhujeme se v ubytování v Montefalcu, navštívíme Assisi a klášter na svazích Monte Subasia a pojedeme do našeho dalšího ubytování, které bude sloužit jako východisko do dalších částí Umbrie.

Vítejte v Assisi

Jako výchozí bod jsem zvolil neplacené stání podél silničky, která vede z Assisi směrem ke klášteru Eremo delle Carceri na svazích Monte Subasia. Pokud přijedete dopoledne, zaparkujete zde kousek od brány do města, jste na skoro nejvyšším místě města a ještě máte při cestě výše zmíněný klášter. Nevýhodou tohoto stání je docela velká vzdálenost k bazilice sv.Františka, která je v nejnižší části města. Nicméně tato nejvyšší část města je rozhodně nejkrásnější. Parkování najdete na těchto souřadnicích: 43.069245, 12.622563. 

READ  Trocha historie v Šibeniku

Na mapě je vidět poloha baziliky a poloha našeho parkoviště úplně na protilehlé straně u brány Porta Cappuccini. Naše cesta městem byla nejprve nahoru k pevnosti, poté dolů ke kostelu sv.Rufina. Odsud jsme slezli k bazilice sv.Františka, po její prohlídce zpět nahoru kolem kostela sv. Kláry a k parkovišti. Musím uznat, že pro cestování s dětmi je to opravdu náročné, z dlažebních kostek docela bolí nohy, a tak na Assisi dlouho nezapomenete. Doporučuji vynechat pevnost, i tak je v Assisi hodně k vidění.

Pohled na pevnost

Romantické uličky v horní části města

Pohled z pevnosti na baziliku sv. Františka

Assisi je plné nádherných kostelů – již jsem zmínil kostel sv. Rufina (číslo 30), kostel sv.Kláry (číslo 31) a baziliku sv.Františka (číslo 1). Ty jsou největší a nejvýznamnější, bazilika sv.Františka je třípatrová a samotná její návštěva zabere spoustu času. Mezi pěkné menší kostely patří třeba kostel sv.Petra (číslo 7), kostel sv. Apolináře (číslo 21), kostel sv.Marie větší (číslo 23) či kostel sv.Antonína (číslo 25). O malých kostelících ani nemluvím, asi jsem ještě neviděl město takovéto velikosti s tolika kostely. Orientace ve městě je dobrá, všude jsou cedulky, které ukazují cestu k nejvýznamnějším památkám, a tak nemůžete zabloudit. Stojí za zmínku, že některé kostely se přes siestu zavírají, my jsme se takto nedostali do kostela sv. Kláry (zavřeli asi pět minut před naším příchodem).

Naše cesta vedla přes horní část města, kam téměř nechodí turisté nahoru na středověkou pevnost, z které byly nádherné výhledy na celé Assisi včetně kostela sv.Františka a na celé údolí mezi Perugií a Folignem. Nad námi se tyčilo Monte Subasio, ohromný mohutný vrchol tyčící se nad Assisi. Pevnost Rocca Maggiore je starobylá pevnost z 12.století. Vyškrabat se sem byl opravdu téměř nadlidský výkon, bylo dusno a v okolí pevnosti nenajdete téměř žádný stín. Do samotné pevnosti na prohlídku jsme nešli, to bychom opravdu za tento den nic nestihli, ale okolí a výhledy jsme si nadmíru užili. U pevnosti jsme potkali tři řádové sestry, pravděpodobně klaristky, které se vydali na vycházku k pevnosti.

Klaristky na pevnosti

Pohled na Assisi z pevnosti

Z pevnosti jsme seběhli dolů do města a usídlili se před kostelem sv. Rufina. Náměstíčko před tímto kostelem a jeho okolí mě uchvátilo asi nejvíc z celého Assisi. Nebylo tady ani tolik turistů, u kostela byla příjemná prodejna pizzy, kterou jsme si u kostela mohli sníst a Assisi v této části bylo takové nefalšované a nekomerční. Kostel jako takový byl nádherný a, ač neznámý turistům, byl rozhlehlý a můžu říci, že jsme si jej užili možná i více než slavnou baziliku sv. Františka. Kostel sv. Rufina byl postaven v románském stylu již v roce 1140, ale vnitřek byl přestavěn v roce 1571. I tak ale kostel představuje opravdu starou budovu, jichž u nás v Čechách máme minimum.

Kostel sv. Rufina

V okolí kostela sv. Rufina

Interiér kostela sv. Rufina

Cestou do dolní části města

Od kostela sv. Rufina jsme pokračovali úzkými uličkami dolů k monumentální bazilice sv. Františka. Cestou bohužel přibývalo turistů, různých obchůdků a zvyšovala se komerčnost města (a i ceny). Bohužel popularita baziliky a kultu sv. Františka dost ovlivnila celé Assisi, a tak pokud hledáte trochu klidu, projděte se raději uličkami v horní části města. Samotná bazilika ale rozhodně stojí za návštěvu a bylo by hříchem ji vynechat.

READ  Vzhůru do tajemné Umbrie

Stavba baziliky byla zahájena v roce 1228 po svatořečení sv. Františka a byla dokončena po 25 letech. Světec je zde pohřben již od samotného počátku existence této baziliky. Stavba má celkem tři patra – skládá se z Horního chrámu, Dolního chrámu a kláštera Sacro Convento. V Horním chrámu je 28 fresek ze světcova života od slavných malířů Cimabue a Giotto di Bondone. Prohlídka baziliky zabere docela dost času a energie, ale rozhodně stojí za to a zapíše se vám do paměti. Bohužel se v interiéru nesmí fotografovat.

Bazilika sv. Františka

Od baziliky jsme se vydali zpět k našemu autu. Čekala nás náročná cesta do horní části města, cestou jsme chtěli ještě navštívit kostel sv. Kláry z roku 1260. Klára byla současnice Františka, kterou jeho život velice ovlivnil, založila řád Klaristek a prožila celý život v pokoře a chudobě. Pohřbena byla nejprve po boku Františka, ale pouději byly její ostatky přeneseny do kostela sv. Kláry. Tento kostel nám bohužel zavřeli kvůli siestě, a tak jsme zde nebyli.

Kostel sv. Kláry

Návštěva Assisi byla náročná, v samotném Assisi bylo nespočet historických památek, ale bohužel i dost komerčních obchůdků se suvenýry a hodně turistů. Poloha města nás uchvátila, ale jinak dáváme přednost menším, turisty méně dotčeným, městečkům, kterých je v Itálii nekonečné množství. Jenže být v Umbrii a nenavštívit Assisi, to prostě nejde.

Romantické uličky v Assisi

Kompletní fotogalerie je tady: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.467021543803820&type=1&l=1642681780

Booking.com


Při cestách do zahraničí nezapomeňte na kvalitní cestovní pojištění. Já používám tento srovnávač, vřele doporučuji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..