Ještě před pár lety byla zde, kousek od hlavní silnice spojující Náchod a Wrocław na periférii Kłodzka, jen rozsáhlá nevzhledná plocha. Zaplevelená, plná hluku projíždějících aut. Wrocłavský rodák Jarosław Ptaszkiewicz se svým týmem zde však během několika let vybudoval výjimečnou oázu plnou zeleně, zurčících potůčků s více než 40 maketami evropských a polských staveb. Místo, kde si celá rodina přijde na své – můžete zde v klidu a tichu relaxovat u kávy mezi nádhernými květinovými záhony nebo třeba obdivovat Eifellovu věž či londýnský Big Ben. Naopak děti se mohou vyřádit na velkém hřišti. Za tři roky existence Minieuroland v Kłodzku navštívilo neuvěřitelných 150 000 návštěvníků. Vydejte se s námi poznat zákoutí tohoto místa během podzimního festivalu květin. Třeba se stane jedním z vašich cílů při návštěvě tohoto krásného kouta Polska.
Booking.com
Při cestách do zahraničí nezapomeňte na kvalitní cestovní pojištění. Já používám tento srovnávač, vřele doporučuji.
(Fotogalerie tady na tomto odkazu)
Ležíte v houpacím křesle, posloucháte zurčení vody a o nohy se vám otírá malá bílá kočička, spíše ještě koťátko. Před vámi teče Odra a vy pozorujete čilý ruch na jednom z wrocłavských mostů, po pravici máte ohromnou wrocłavskou univerzitu. Křeslo je tak pohodlné, že se vám nechce vstávat, nádherná vůně květin je přece tak omamná… Ale nejste tady jen proto, abyste pospávali na wrocłavské lavičce… (i když je to tak lákavé)
Přinutíte se vstát a zamíříte na procházku po Evropě. Nejprve se projdete po Kłodzku, projdete kolem radnice na náměstí, kde obdivujete pestrobarevné výlohy starých kamenných obchůdků. Kolem františkánského kostela přijdete k mostu Sv.Jana a vydáte se do Wambierzyc k světoznámé barokní bazilice. Poté na vás čeká monumentální pevnost, dominanta a symbol města Kłodzka. Po návštěvě tohoto města na vás čeká dlouhá cesta po železnici přes několik vysokých mostů a viaduktů.
To bylo Polsko. U nohou však máte nejen Polsko, ale celou Evropu. Na skok do Říma a objevíte fontánu di Trevi, v Drážďanech si prohlédnete Zwinger, v Londýně slavný Big Ben a v Paříži zase triumfální oblouk. Ale to není vše, najdete tu i náš Staroměstský orloj. Procházku po Evropě zakončíte v italské Pise nebo německém Berlíně. Ohromení nad krásou slavných evropských staveb dojde k vrcholu v Paříži – procházka pod slavnou Eifellovkou rozhodně nepatří k všedním zážitkům.
„Snažili jsme se, aby Minieuroland nebyl jen pouhou sbírkou maket evropských staveb,“ říká paní Alicja, která je společně s majitelem panem Jarosławem hnacím motorem tohoto místa. „Chtěli jsme vytvořit spíše takový park, určený k relaxaci, plný zeleně a květin. Místo, kde je možné posedět u dobré kávy a strávit pěknou neděli s celou rodinou. Pro děti jsme vytvořili rozlehlé hřiště, v jehož okolí je možnost občerstvení a pro dospělé zase spoustu laviček a malebných zákoutí, kde by si mohli odpočinout po náročném pracovním týdnu.“
Občerstvení tu najdete celkem tři – jsou rozložené rovnoměrně po celém parku a umožňují tak posedět, kdykoliv vás napadne. Největší z nich je právě u dětského hřiště, kousek od slavné Eifellovky, druhé najdete u hlavní stavby, která slouží i jako sál pro pořádání různých tvořivých dílen či konferencí.
„Prvního července tohoto roku oslavil park 3 roky existence,“ pokračuje Alicja. „Za tuto dobu nás navštívilo 150 000 návštěvníků, hlavně z řad turistů, kteří tráví dovolenou v okolních lázeňských městečkách u hranice s Českou Republikou. Jezdí k nám, ale i lidé od vás, z Čech.“
Minieuroland se snaží přilákat i obyvatele Kłodzka, kteří sem příliš nechodí. Alicja nám popisuje, jak je důležité, aby místní park znali a vnímali jej pozitivně. „Jen díky místním obyvatelům můžeme získat další přívržence, osobní doporučení je totiž nejlepší. Proto máme pro obyvatele města zvýhodněné vstupné a zkoušíme vstup zdarma během různých akcí právě pro místní občany,“ říká a pokračuje: „Na přelomu června a července pořádáme velký festival květin, na který jsme navázali dnes jeho podzimní edicí. Park byl krásně rozkvetlý řadou podzimních květin, bohužel nám je 3 dny před akcí spálil mráz. Bylo to smutné vidět všechny ty pomrzlé chudinky, škoda, že to nevydrželo alespoň do dnešního dne.“ Na akcích je spousta dílniček pro děti, hudební program, organizátoři chtějí, aby se návštěvníci cítili co nejlépe a odnesli si nevšední zážitek. Alicja říká, že počet akcí během roku by se měl zvýšit. „Víme, že akce přilákají vždy spoustu návštěvníků, kteří očekávají něco víc. Tyto prostory ke konání různých koncertů či jiných akcí přímo vybízejí.“
Dívám se kolem sebe a obdivuji vzrostlou výsadbu. Za tři roky existence něco neuvěřitelného. Jehličnany, keře, potůčky, makety staveb krásně zasazené do terénu a vegetace. Do toho tisíce jednoletých květin, které se obměňují ještě během roku. Sám mám zahradu a vím, jak je složité dát rostlinám ty správné podmínky k rychlému růstu. Celý komplex je kousek od hlavní silnice a díky těmto zahradnickým a terénním úpravám, téměř nepoznáte, že okolo jezdí stovky aut. Je tu ticho, klid a vy můžete opravdu nerušeně relaxovat.
Co předcházelo otevření parku? Na to jsem se zeptal majitele, pana Jarosława. „První práce začaly v dubnu roku 2013,“ začíná dlouhé vyprávění. „Samozřejmě tomu předcházela spousta jednání ohledně pozemků, které zde řadu let ležely ladem. Nakonec jsme je získali od města do pronájmu na 30 let. Následovalo vrtání vlastní studny, ČOV, zasíťování pozemku, rozvody dešťové vody a kilometry oplocení. Prostě spousta nepopulární práce.“
Celý park projektoval majitel sám. „V Polsku máme už řadu parků miniatur, proto jsme se chtěli od ostatních odlišit. Park jsme tedy navrhli jako arboretum s řadou dřevin a hlavně květin. Makety známých staveb už jsou jakousi třešničkou na dortu.“ Divím se, jak je možné, že se tu rostlinám tak daří. Jarosław se jen usmívá. „Vytvořili jsme speciální substrát z nejlepších rašelinišť v Lotyšsku,“ prozrazuje mi své tajemství. „Rostliny mají díky tomu ideální podmínky, samozřejmě s důmyslným systémem zavlažování. Máme zde více něž 500 keřů a stromů, které přivezlo 25 nákladních aut. Výsadba probíhala 24 hodin denně ve třech směnách. Museli jsme si na to svítit“.
První maketu vytvořil již v roce 2012 sám majitel. Teprve po několika měsících se vznikl tým modelářů, grafiků i architektů, který má dnes 12 členů. „Důležité je vybrat materiály odolné povětrnostním podmínkám,“ popisuje Jarosław. „Většinu materiálů tedy tvoří PVC nebo přírodního kámen. Vyhýbáme se dřevu, to by samozřejmě nevydrželo. Důležité ale je, aby byl zachován přirozený vzhled budovy.“ Kostelík z Zieleńce byl třeba vyroben ze stejného materiálu jako originál. Všechny makety jsou ve stejném měřítku, pouze u pevnosti z Kłodzka došlo k většímu zmenšení, jinak by zabírala 35 metrů na délku a u fontány di Trevi naopak ke zvětšení. „Chtěli jsme zachovat tradici originálu – aby návštěvníci mohli hodit minci do fontány stejným způsobem jako v Římě – pravou rukou přes levé rameno zády k fontáně. Podle legendy to musíte udělat, abyste se k fontáně zase vrátili.“
Pýchou parku jsou dvě stavby – jednak zámek Książ, ohromná stavba, na které strávil tým šesti modelářů 7500 hodin, ale hlavně drážďanský Zwinger. Práce na této maketě trvaly více než rok a takováto miniatura se v Evropě vyskytuje pouze v jednom parku u Bodamského jezera.
Jarosław Ptaszkiewicz je tedy skutečně zajímavá postava, je to on, kdo vymyslel stavbu tohoto parku a svou aktivitou se o něj zasloužil. Četl jsem o něm článek a asi to bude docela výjimečná osoba. Otec dvou synů, milovník cestování, rodák z Wrocławi získal již v prvním roce po otevření parku řadu ocenění. Není typickým manažerem sedícím v kanceláři. Ví, že k úspěchu vedou trnité cesty, že je potřeba překonat řadu překážek, a proto k úspěchu je potřebná jistá dávka šílenství. „Nejhorší je zabíjet nápady lidí, je nutné podporovat lidskou kreativitu a nadšení.“ Když se na terén parku podívám, tak uznávám, že šílenec rozhodně je.
Minieuroland se stále rozvíjí, v okrajových částech parku vidím spousty rozdělaných chodníčků a staveb. Přemýšlím, jak to tady bude vypadat za pět, deset let. Pokud nadšení celému týmu vydrží, má toto místo opravdu vysoké ambice. Na vstupních dveří visí inzeráty na několik pracovních pozic, na internetové stránce celý popis a nabídka tvůrcům miniatur. Jarosław má s Minieurolandem stále celou řadu plánů k dalšímu rozvoji. Snaží se dbát i na drobné detaily, třeba u pokladny je pro návštěvníky připravena spousta deštníků v případě špatného počasí.
Park miniatur Minieuroland najdete v Kłodzku pár metrů od hlavního tahu z Náchoda do Wrocławi – ve směru od Čech po levé straně kousek od vždy obleženého nákupního centra. Při rozhodování, zda odbočit doprava na nákupy nebo doleva do Minieurolandu, odbočte jednou sem a najdete místo přeplněných obchodů něco k potěšení oka i duše. Otevřeno je každý den od 9 do 19 hodin, v temné části roku do 17 hodin. Vstupenku pořídíte za 25 zł pro dospělého, výhodnější je rodinná vstupenka, jejíž cena se odvíjí podle počtu dětí. Ceny v občerstvení jsou řekněme příznivé – v roce 2018 jsem veškeré druhy kávy pořídil za 6 zł, gofry s ovocem a šlehačkou taktéž. Jedinou výtkou je malý výběr jídla k případnému obědu v občerstvení a spíše pokrmy typu fast food. To by se mohlo trochu zlepšit. Nicméně jeden z inzerátů na volná místa byl právě do kuchyně, tak v dalších letech uvidíme.
Na závěr ještě pár fotografií. Velkou fotogalerii najdete na naší stránce na FB na tomto odkazu.