Perla polské části Krkonoš – městečko Karpacz

Většina návštěvníků Krkonoš zavítá pouze do jejich české části a navštíví Harrachov, Špindlerův Mlýn, Pec pod Sněžkou. Pár dalších i menší střediska na české straně. Je to však škoda, protože v Polsku kousek za hranicemi se nachází i dvě zajímavá střediska – Szklarska Poręba s běžkaři oblíbenými Jakuszycemi a městečko Karpacz. V dnešním článku se podíváme právě do tohoto velmi rychle se rozvíjejícího střediska. Najdete zde širokou nabídku celoročního vyžití – od nádherného koupání přes řadu muzeí až po lyžařské tratě i turistické trasy. Výhledy na hřeben Krkonoš z polské strany patří k nezapomenutelným.

Odkaz na mapu města Karpacz v PDF najdete zde

Městečko Karpacz leží přímo pod naší nejvyšší horou a jeho hranice dokonce zasahují až k samotné Sněžce. V současnosti zde žije asi 5 000 obyvatel, ale díky turistům si zde připadáte jako ve velkém živoucím městě. Však také Karpacz během roku navštíví až 200 000 turistů.  Může se to zdát až příliš a opravdu během prázdninových víkendů může být příjezd a parkování poněkud komplikovanější, ale jakmile již v Karpaczi jednou jste, věřte, že se turisté rozptýlí.

Od Staré valonské osady pod Sněžkou k turistickému středisku

Historie Karpacze (stejně jako sousední Szklarske Poręby) je spojena s Valony, kteří sem přišli z oblasti dnešní Belgie již ve 12.století. Toto území se jim velmi zalíbilo, protože se jednalo o oblast velmi bohatou na drahé kovy. Valoni v této oblasti našli zlato, drahokamy a hlavně pyrit, z nějž vyráběli již v této době kyselinu sírovou. Centrem valonské kultury byla Szklarska Poręba, ale osídlili i Karpacz a okolní vísky.

Dějiny Karpacze jsou dále spojeny s evangelíky, kteří zde nalezli útočiště během třicetileté války. V roce 1681 došlo ke stavbě kostelíka sv.Vavřince na Sněžce a od té doby se stal Karpacz centrem poutníků ze všech světových stran. V roce 1772 byla založena evangelická škola a v roce 1844 sem byl přenesen starý dřevěný kostelík z norského městečka Vang, ten je nyní jednou z největších atrakcí města.

Stará osada Krummhübel okolo roku 1900

V druhé polovině 19.století nastal v Evropě velký rozvoj turistiky. Samozřejmě ani Karpacz jako malebné městečko v horách nezůstala pozadu. Vznikla řada hotelů, penzionů, výletních restaurací, došlo k vyznačení turistických tras. Jen v horní části města bylo v roce 1914 12 hotelů a 54 penzionů, které měly dohromady až 1000 míst.

V roce 1945 se německá osada Krummhübel stala součástí Polska a byla přejmenována na Karpacz, v roce 1960 se stala městem. Další velký rozvoj turistiky nastal až v posledních letech, kdy se vybudovala pěší zóna, díky tunelu byla z centra města svedena doprava a město se tak stalo moderním turistickým střediskem.

Historické památky města a jedinečný dřevěný kostelík Wang

Největší množství historických staveb pochází z 19.století. Jsou mezi nimi četné penziony, hotely, dokonce i 2 horské chaty (o těch pár slov níže) a 2 kostely nacházející se v centru města. Ze všech staveb je však rozhodně nejvíce jedinečný dřevěný kostelík Wang v horní části města.

Podoba kostelíka Wang okolo roku 1900

Tento kostelík postavený z borového dřeva pochází z vesničky Vang na jihu Norska. Vznikl na přelomu 12. a 13. století jako jeden zhruba z tisícovky tzv. Stavkirke – dřevěných sloupových kostelů. Tyto kostely jsou nejstarší dochované dřevěné kostely a jsou typické pro oblast Skandinávie. I tak se jich ale do současnosti dochovalo jen několik desítek. Kostely byly polychromovány a uvnitř najdeme bohaté nástěnné malby.

Dřevěný kostelík Wang pochází z jižní části Norska

V 19.století se obyvatelé vesničky Vang rozohdli postavit si nový kostel. Bohužel neměli dostatek prostředků, tak se rozhodli stávající schátralý dřevěný kostel prodat. Norský malíř Johan Christian Dahl přesvědčil pruského krále Fridricha Viléma IV., aby kostel koupil pro berlínské muzeum. Cena byla tehdy 427 marek. Kostel se dostal postupně do Štětína, pak do Berlína a nakonec díky hraběnce von Reden, která žila na zámku v Bukovci (kousek pod Karpacze), došlo k jeho postavení v Karpaczi. Ani Karpacz, ani okolní vsi totiž žádný kostel neměly.

Kostel byl v bídném stavu. Musel být zrestaurován a řada částí se musela nechat vyrobit znovu na základě historických náčrtků. V roce 1844 se stal svatostánkem místních evangelíků a hlavní turistickou atrakcí celého města. Nejen samotná budova, ale i jeho poloha dodává na atraktivitě. Kostel je na jednom z nejvyšších míst města, odkud se otevírá nádherný výhled do celé kotliny pod Krkonošemi. Kolem kostelíka také vede jedna z nejkrásnějších turistických tras v Krkonoších.

Mezi památky města Karpacz patří i unikátní kostelík sv. Vavřince na Sněžce

Jak se pohybovat po městě a co kde najdete

Jak už jsem zmínil, v Karpaczi je hodně turistů a hlavní příjezdová silnice od města Jelenia Góra je poměrně frekventovaná. Na začátku města se nachází benzínová pumpa a odsud silnice stále stoupá. Nejprve minete 2 obchody – Biedronku a Netto, následuje kruhový objezd, kde je odbočka do části města Skalné (zde je jeden z bazénových komplexů Sandra Spa . viz níže). Kousíček za kruhovým objezdem najdeme odbočku do centra na nově vybudovanou pěší zónu. Projedeme tunelem (ten vede pod sjezdovkou Kolorowa) a stoupáme k další čerpací stanici. Zde je odbočka k několika sjezdovkám. Silnice stoupá dále k obrovskému hotelu Golębiewski (s velkým aquaparkem) a pokračuje až právě ke kostelíku Wang do Horního Karpacze (Karpacz Gorny). Zde na konečné autobusu se nacházejí běžecké tratě.

Plán zastávek MHD v Karpaczi

Jak je vidět i v mapě silnice překonává velké převýšení, proto je pohyb po Karpaczi dosti namáhavý. Pokud se k tomu ještě přidá velké množství sněhu v zimě, není co dodat. Jak se tedy po městě pohybovat? Z mého pohledu je nejjednodušší použít autobus – po městě jezdí jednoduchá autobusová linka z Jelení Gory, která má konečnou zcela nahoře u běžeckých tratí a jezdí v intervalu 30 – 60 minut po celý den (pouze v neděli je to horší). Cena jízdy po městě jsou 3 zl, samozřejmostí je wifi  v autobuse (stav leden 2019).  Zde najdete odkaz na jízdní řády a mapku autobusových zastávek v pdf.

READ  Okouzlující krása zapomenutého Ramského jezera

Možnosti koupání v Karpaczi

Město Karpacz je známé dobrými možnostmi koupání hlavně v zimní sezóně. Začnu od asi nejlepšího akvaparku v celém širokém okolí. Ten je vybudován v hotelu Golębiewski, ohromném hotelu, který ve svých útrobách ukrývá snad vše, co se dá to hotelového komplexu umístit. Však také cena ubytování není z nejlevnějších. Nicméně ubytování za to stojí, ale nepočítejte, že budete mít čas objevovat krásy města nebo dokonce krkonošské přírody.

Plánek vodního parku Tropikana

O hotelu by se dalo psát obšírně, já se ale zaměřím na místní aquacentrum, které pokládám opravdu za vydařené. Vodní park Tropikana nabízí kromě standardního bazénu o délce 25 metrů s 5 drahami spoustu rekreačního vyžití. Ať už je to rekreační bazén s vlnobitím, bazén s hydromasážními tryskami nebo divoká řeka, všude najdete teplou vodu a hlavně dostatek místa. Perlou akvaparku je ale brouzdaliště pro děti s velkým pískovištěm. Děti se zde opravdu vyřádí, počítejte, že je odsud nebudete moci dostat.

Dětské brouzdaliště s pískovištěm

V letním období je otevřený i venkovní bazén, vodní kaskáda, letní brouzdaliště opět s pískovištěm a terasa s lehátky a nádherným výhledem na okolní hory. Pro dospělé je však největší atrakcí 8 vířivek s léčivou vodou o různých vlastnostech – rašelinové, s mořskou vodou, s obsahem hořčíku a vápníku  nebo s obsahem vonných silic. Teplota vody je kolem 37°C a mohu potvrdit, že se jedná o nejširší nabídku v širokém okolí.

Vířivky ve vodním parku Tropikana

Samozřejmě nemůžeme vynechat tobogán a skluzavku ve tvaru cibule, několik suchých saun (s vůní alpských bylin, eukalyptu či kosodřeviny), páru, solnou jeskyni a také zajímavou ledovou komoru.

Ledová komora nabízí ochlazení nejen při návštěvě sauny

Ve vodním parku Tropikana mají vstup zdarma děti do 4 let. Dospělí platí 36 zl za 1,5 hodiny, děti od 4 do 14 let polovinu. Při vstupu dostanete ručník, za každou další zahájenou půlhodinu zaplatíte 5 zl. Odkaz na stránky vodního parku najdete tady. Parkování u hotelu je buď v placeném parkovacím domě nebo na levnějším placeném parkovišti (poplatky jsou zhruba 3-5zl za hodinu). Pod hotelem je ale spousta parkovacích míst i zdarma, ty však budou asi nepoužitelná během zimy, kdy všude leží sníh. Parkování u hotelu je výhodné použít i pro další pohyb v okolí, protože je velké a v okolí příliš parkovacích míst není.

Venkovní bazén akvaparku Tropikana

Druhou možností koupání je Hotel Sandra SPA. Tento hotel obsahuje menší, komornější vodní park, který je trochu starší, ale dostatečný. Opět zde najdete bazény, umělou řeku a vodopád, vířivky (i zde rašelinová, s řasami a bylinná) i dětské brouzdaliště s malými skluzavkami, sauny, ledopád i ledovou jeskyni nebo třeba páru pro děti. Výhodou je trochu menší vstup a méně návštěvníků, ale jinak je Tropikana rozhodně lepší. Hotel Sandra SPA je ale rozhodně cenově příznivější než Hotel Golębiewski. Cena koupání je na tomto odkaze, aktuálně (leden 2019) se platí 30 zl za 1,5 hodiny. Ubytování v hotelu Sandra SPA si můžete prohlédnout tady.

Dětské brouzdaliště v hotelu Sandra SPA

Hotel Sandra SPA nabízí i pěkné ubytování

Tyto dva akvaparky jsou největší v Karpaczi. Pokud hledáte pouze menší bazén, můžete ještě využít další dva hotely. První z nich je Hotel Mercure Karpacz Skalny,  Zde je malý bazén 8×6 m a brouzdaliště  pro děti, sauna a vířivka. To vše za 20 zl na hodinu. Lepší je tedy přímo ubytování v tomto hotelu, protoře vstup není výhodnější než výše uvedené akvaparky. Odkaz na hotel najdete tady.

Další hotel s bazénem, kam mohou hosté z venku, je Hotel Konradówka. Zde je vstup příznivější – 15zl za 1,5 hodiny do 16:00 a 25 zl za 1,5 hodiny večer po 16:00. Opět odkaz na ubytování tady.

Sjezdové lyžování

Samozřejmě jsme v horách, a tak nemůžeme vynechat možnosti lyžování. Sjezdovky jsou na několika místech Karpacze. První z nich je komplex BIAŁY JAR WINTERPOL (https://www.winterpol.eu/karpacz) s šestimístnou  sedačkovou lanovkou a třemi sjezdovkami o délce 600 – 1100 metrů (2× červená a 1× modrá). Největší je však komplex  KOMPLEKS NARCIARSKI ŚNIEŻKA (http://kopa.com.pl/), jehož nejvyšší bod je ve výšce 1350 m a který obsahuje 8 sjezdovek o různé obtížnosti s několika lanovkami a vleky. Lanovkou na vrchol Kopa se také po celý rok přepravují turisté mířící na naši nejvyšší horu Sněžka.

Mapka sjezdovek Winterpol

Mezi další menší areály patří: STACJA NARCIARSKA POD WANGIEM(http://podwangiem-ski.pl/) s lanovkou a zhruba 400 metrů dlouhou sjezdovkou kousek od kostelíka Wang. KARPATKA (http://wyciag-karpacz.pl/) s dvěma vleky o délce 350 metrů a další menší sjezdovky vhodné hlavně pro ubytované díky blízkosti k příslušnému penzionu. Zajímavostí je KOLOROWA (http://kolorowa.pl/stok-narciarski/) – sjezdovka v samotném centrum města o délce 350 metrů. Právě (a nejen) pro lyžaře má Karpacz pravidelné autobusové spojení s areálem na Pomezních boudách, jízdné na Pomezky bylo v lednu 2019 13 zl.

Skiareál Kopa v Karpaczi

Běžecké lyžování

Milovníci běžeckého lyžování mají mnohem lepší možnosti v blízkých Jakuszycích, ale běžecké tratě v Karpaczi jsou velmi dobré hlavně pro děti. Tratě začínají kousek od konečné autobusu Karpacz Górny, u penzionu Stokrotka. Najdete zde 2,5 km dlouhý okruh a dále 3 km jednosměrnou trasu, celkem tedy najedete 9,5 km po pěkně upravených tratích bez velkého převýšení. Tratě jsou tedy ideální pro výuku dětí na běžkách, v Polsku se běžky moc nepraktikují, a tak zde není ani příliš plno. Vaše děti tak budou mít klid a nebudou mít pocit, že jim neustále někdo šlape na paty.

READ  Podzim v Arboretu Wojslawice ve znamení kysaného zelí

Parkování je možné podél silnice směrem od penzionu Stokrotka zpět do města, nic se zde neplatí. Na místě je také malá půjčovna běžeckého vybavení, kde vám uvaří čaj nebo kávu.

Běžecké tratě jsou vhodné díky mírnému převýšení i pro děti

Bruslení

Milovníci bruslení se v Karpaczi mohou věnovat tomuto sportu po celý rok. Zdejší zastřešené kluziště bylo vybudováno pomocí syntetického materiálu, což přináší řadu výhod – není nutná nízká teplota, v případě kontaktu s plochou nedojde k promočení, přičemž samotný skluz bruslí zůstává nedotčen. Díky tomu je kluziště otevřeno celoročně. V zimě, při dobrých klimatických podmínkách, je připraveno i venkovní kluziště přírodní.

Samozřejmostí je osvětlení, otvírací doba do večerních hodin během sezóny, půjčovna bruslí i možnost občerstvení. V roce 2019 (leden) byla cena vstupu 12 zl, půjčení bruslí 6 zl/hodinu. Kontakt na kluziště na tomto odkazu.

Sněžnice

V poslední době je populárním sportem chůze na sněžnicích. Díky nim se dostanete do míst během zimy jen těžko přístupných, instruktor vás navíc provede bezpečným terénem. V Karpaczi jsou 2 společnosti, které zajišťují půjčení sněžnic a průvodcovské služby. Jednak je to http://www.rakietysudety.pl/ – cena půjčení, instruktáže a celé vycházky s průvodcem je od 40-60zl za osobu (podle délky vycházky) a jednak je to společnost Pro-Walk. Výlet na sněžnicích je samozřejmě potřeba objednat předem, nutný je telefonický kontakt.

Procházka na sněžnicích v okolí Karpacze

Další zimní sporty

V Karpaczi se nezapomíná ani na moderní zimní sporty. Je zde sáňkařská dráha, dráha na snowtubing – například zde: http://www.saneczkowagora.pl/. Kousek od centra u velkého dětského hřiště je udržovaný svah na bobování a sáňkování s dětmi. Vzhledem k tomu, že jsme v Polsku, kde je zvykem si vše půjčovat, najdete i půjčovnu sáněk a bobů 🙂 Ve westernovém městečku v obci Ściegny kousek od Karpacze je možnost zimních projížděk na koních či v kočáru taženém koňmi.

Upravený kopec na sáňkování je jen kousek od centra města

Muzea a další zábava

V Karpaczi se nachází spousta dalšího vyžití pro turisty – filosofie města je, že dovolená není jen o sportu a turistice, ale také o zábavě a poučení. Ve městě tak najdete řadu nově vybudovaných muzeí a zábavních center. Jen namátkou pár tipů:

Městské muzeum hraček – http://www.muzeumzabawek.pl/

V budově bývalého vlakového nádraží najdete sbírku hraček pocházejících z různých částí světa včetně Japonska, Mexika, Austrálie nebo třeba Ruska. Hračky jsou se sbírky Henryka Tomaszewskiego, zakladatele wroclawského muzea pantomimy a řada z nich pochází až z 18.století. Najdete tu vzácné porcelánové panenky, plyšové medvídky a řadu dalších hraček. Jeden sál je věnovaný vlakové dopravě, která jezdila do Karpacze do roku 2000. Muzeum je otevřené již od roku 1995 po celý roku od úterý do neděle. Vstupné je 10 zl (stav leden 2019).

Muzeum sportu a turistiky – http://www.muzeumsportu.org/

V muzeu najdeme spoustu zajímavostí o historii města Karpacz od staré valonské osady až po vznik moderního turistického centra, expozici o turistických atrakcích okolí jako je třeba hrad Chojnik nebo lázně v Cieplicích nebo třeba historii krkonošských horských bud. Nemůžeme pominout ani historii ochrany přírody v Krkonoších. Hlavní atrakcí muzea je však historie zimních sportů v Krkonoších. Muzeum je otevřené opět po celý rok každý den kromě pondělí, vstupné je 8 zl.

Muzeum sportu a turistiky v Karpaczi

Krkonošská tajemství – http://www.karkonoskietajemnice.pl

READ  Romantický hrad Vranov nad Malou Skálou

Muzeum věnované krkonošským legendám a příběhům. Zde se seznámíte se všemi podobami Ducha Hora neboli Rýbrcoula, s magií a kouzly Krkonoš. Muzeum vzniklo v roce 2011 na místě, kde se našla tajemná starobylá hůl slavného Ducha Hora, magického vládce Krkonoš. Expozice je ale také věnovaná starým valonským technikám dobývání zlata a schopnostem Valonů při výrobě různých chemických substancí. Muzeum je otevřeno každý den, kromě 1.listopadu, platí se vstupné 19 zl.

Pohádkový les – http://www.parkbajek.pl/

Tato atrakce upoutá všechny děti, ale je otevřená jen od jara do podzimu. Jedná se totiž o pohádkový les, kde najdeme spoustu pohádkových bytostí a jejich příbytků – Sněhurka, Popelka, Kocour v botách a další. Součástí areálu je i velké dětské hřiště, letní pontonová sjezdová dráha a občerstvení i možnost ubytování. Celková plocha je 2,5 hektaru, na prohlídku bez posezení a návštěvy dětského hřiště si vyhraďte 2 hodiny. Cena vstupu je 15 zl za každé dítě a 10 zl za dospělého.

Interaktivní výstava lega – http://www.wystawaklockow.karpacz.pl

Muzeum lega – http://www.muzeumklockow.pl/

V Karpaczi najdeme díky dvěma konkurenčním firmám lego na dvou místech – v obou případech se jedná o interaktivní expozici, která potěší hlavně děti. Vstupné je 12-13 zl za osobu, v druhém z muzeí najdeme také muzeum digitálních her, kam se platí zvláštní vstup 9 zl.

Dům panenek – Soukromé muzeum panenek

Zajímavé výletní cíle a horské chaty

Nebudu zde příliš popisovat možnosti výletů v polské části Krkonoš, ale rád bych se zmínil o horských chatách v okolí Karpacze a několika zajímavých výletních cílech v okolí. Výjimečné jsou hlavně 2 horské boudy poblíž dvou ledovcových jezer – Malého a Velkého Stawu. Chata Samotnia u Malého Stawu ve výšce 1195 metrů patří k nejstarším horským boudám v Polsku. První zmínky o chatě u jezera Malý Staw pocházejí již z doby kolem roku 1670.

Chata byla ale malá a s rozvojem turistiky v Karpaczi přibylo i návštěvníků horských cest, výlet do údolí Velkého a Malého Stawu patřil k nejnavštěvovanějším trasám. Proto došlo po roce 1866 ke stavbě nové větší chaty. Ta zde slouží dodnes, najdete zde kromě bufetu a restaurace i 50 míst k přenocování. Odkaz: http://www.samotnia.com.pl/

Malý Staw s chatou Samotnia. Nahoře je další chata Strzecha Akademicka

Kousek nad chatou Samotnia najdeme druhou horskou chatu, opět velmi starou a historickou stavbu. Chata Strzecha Akademicka stojí v současné podobě ve výšce 1258 m od roku 1912, ale původní menší chata stála na tomto místě jíž od 17.století. Obě chaty jsou součástí nejkrásnějšího výletního okruhu v polské části Krkonoš – od kostelíka Wang údolím Malého a Velkého Stawu. Strzecha Akademicka nabízí výbornou restauraci a 140 míst k přenocování. Odkaz na stránky chaty:  www.strzechaakademicka.pl 

Horská chata Strzecha akademicka

Třetí zajímavá chata ve výšce 1400 m patří k ideálním zastávkám při výstupu na Sněžku. Jmenuje se Dom Śląski a stojí zde od roku 1922. Tato chata je jen kousek vzdálená od horní stanice lanovky na vrchol Kopa, který je častým východiskem při túrách na nejvyšší horu Krkonoš. Odkaz na stránky chaty je tady: http://domslaski.pl/.

Poslední zajímavou horskou chatou je Schronisko nad Łomniczką, které se však nachází trochu jinde. Historie chaty je opředena tajemstvím, protože původ toho lesnického domku není příliš známý. Jisté je, že s rozvojem turistiky na začátku 20.století byla stará myslivna předělána na horskou chatu. Tato chata však není pro současnost typická – není zde zavedena elektřina, čeká tu tedy na vás spartánské prostředí, teplý čaj, toaleta a jídelna. Bohužel zde není možnost přespání. Tato chata má nádherné okolí – v blízkosti se nachází Vodopád Lomniczky a nejhlubší ledovcový kotel v celých Krkonoších. V zimě je chata a její okolí nepřístupná. Více informací najdete na tomto odkazu: http://www.karkonosze.pl/schronisko-nad-lomniczka 

Schronisko nad Łomniczką

Z Karpacze se tedy nabízí dvě náročnější horské túry, které by bylo škoda pominout. Jednak je to výstup z města právě přes Schronisko nad Łomniczką na Dom Śląski, odkud se dá pokračovat až na vrchol Sněžky a jednak je to okruh z Karpacze dolinou Malého a Velkého Stawu. Na tomto výletě se zase podíváme na chaty Samotnia a Strzecha Akademicka. Tato dvě ledovcová jezera jsou srovnatelná s podobnými jezery v Tatrách nebo i v Alpách, v Čechách je však málokdo zná.

Ledovcové jezero Malý Staw v Krkonoších

Pohled na jezero Velký Staw z hlavního hřebene Krkonoš

V samotném Karpaczi stojí za návštěvu například skála s názvem Karpatka poblíž přehrady na řece Lomnica, dále například Krkavčí skály (Krucze skaly) nebo část Wilcza Poręba s informačním centrem Krkonošského národního parku.

Tipy na ubytování v KarpacziBooking.com


Samozřejmě se nejprve nabízejí hotely s bazénem, o kterých jsem psal již výše a další hotely s bazénem a saunami:

Hotel Sandra SPA – ubytování prohlédnete tady

Mercure Hotel Skalny – ubytování prohlédnete tady

Hotel Konradówkaubytování prohlédnete tady

Malachit Medical SPA Hotelubytování prohlédnete tady

Pałac Margot SPA – ubytování prohlédnete tady

Greno Hotel & SPA – ubytování prohlédnete tady

Hotel Vivaldi ubytování prohlédnete tady

Dziki Potok Konferencje Grill & Prestige SPA – ubytování prohlédnete tady

Karpacz nabízí samozřejmě i nespočetné množství penzionů a apartmánů. Vyhledávání ubytování v Karpaczi najdete na tomto odkazu. Zde pouze pár tipů na hezké apartmány nebo penziony s nižšími cenami než výše uvedené hotely.

Pensjonat Śnieżka SPAubytování prohlédnete tady

Villa Karpaczubytování prohlédnete tady

Leśny Dwórubytování prohlédnete tady

Mon Plaisirubytování prohlédnete tady

Pensjonat Arnika ubytování prohlédnete tady

Apartamenty BLUE SKYubytování prohlédnete tady

Pensjonat Paradiseubytování prohlédnete tady

Malinowy Domekubytování prohlédnete tady

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..