Koupání v pohádkových vodopádech. První den v Bosně.

Bosna a Hercegovina. Stát hluboce poznamenaný válkou. Stát mnoha vyznání a mnoha národností. Když jsme se doma zmínili, že část dovolené strávíme v Bosně, všichni z našeho okolí se hrozili a mumlali věty o muslimech, o minových polích a další děsivé myšlenky. Bosna a Hercegovina je opravdu země mnoha tváří s místy ještě nedotčenými turismem. Bosna a Hercegovina je ale hlavně země, které se nemusíte bát.Booking.com


Nejnavštěvovanější turistické atrakce jsou na jihu země u hranice s Chorvatskem – často sem míří turisté právě z Chorvatska, kteří tráví týden u moře a nechají se zlákat na výlet do Mostaru nebo právě sem, k vodopádům Kravica. To jsou 2 hlavní lákadla Hercegoviny, turisticky velmi známá a hojně navštěvovaná. Neznamená to ale, že by zde bylo příliš přelidněno, turistů je dost, ale stále nesrovnatelně méně než v Chorvatsku. My jsme jako první místo navštívili vodopády Kravica, pohádkové vodopády, ukryté před zraky turistů v moři zeleně.

Naše cesta vedla ze Skradinu po dálnici až na sjezd Vrgorac (v sezóně tento úsek dálnice stál nekřesťanských 83 kun), odkud jsme směřovali po místní silničce na hraniční přechod Orah. Výhodou tohoto opuštěného přechodu jsou minimální čekací doby na hranici. Hranice vypadala opravdu jako přejezd z Evropy na Balkán, na bosenské straně byla jen malá budka a celníci kontrolovali maximálně foto na občankách. Nicméně musím říci, že tato část Bosny a Hercegoviny u chorvatských hranic vypadala z celého státu nejvíce zanedbaně a v jiných částech země byste nepoznali, že jste v zemi, která byla těžce poškozená válkou (o tom později).

Od hraničního přechodu jsme jeli do města Ljubuški, kde jsme vybrali z bankomatu potřebné konvertibilní marky – bosenskou měnu – a pokračovali ve směru Mostar. V další vesnici Studenci je značená odbočka k vodopádům Kravica, která vás dovede na velké moderní parkoviště evropského standardu. Na parkovišti najdeme auta všech možných států, protože vodopády patří mezi nejvíce propagovaná místa Bosny na severu Evropy, Polsku či anglosaských zemích. Poplatek za parkování zaplatíme společně se vstupenkami k vodopádům (v roce 2017 se platilo 2 KM za auto a 6 KM za dospělou osobu) v dřevěném domku u cesty vedoucí z parkoviště.

READ  Proč navštívit Bosnu a Hercegovinu? Mám 5 důvodů a ještě jeden navíc

Pokud se chceme dostat k vodopádům, můžeme využít turistického vláčku nebo sejít po schodech dolů k řece. My jsme zvolili přímou cestu dolů po schodišti s dvěma vyhlídkami na vodopády. Ty vypadaly jako z jiného světa, vynořily se z nekonečné zeleně jako zjevení. První setkání s Bosnou a Hercegovinou nám ukázalo zeleně dostatek, přestože oblast u chorvatských hranic je docela vyprahlá.

Kravica

Kravica

Cestou jsme minuli prodejce domácích likérů v neodolatelných lahvičkách a s výrazným prodejním uměním. Jen jsme se otočili, už jsme měli kalíšek fíkového likéru a hned na to likér z granátového jablka. Nemohli jsme odolat a na zpáteční cestě zakoupili Šipák – to byl právě ten z granátového jablka – s krásnou etiketou s vodopády. A to v přepočtu za pouhých 75 Kč. Nákup suvenýrů zde a v okolí Mostaru doporučuji, protože v jiných částech země nebylo vůbec jednoduché nějaké zajímavé dárky sehnat.

U vodopádů se nachází několik občerstvení balkánského typu – dočtete se na internetu recenze dosti negativní a bohužel mají částečně pravdu. Občerstvení je nevzhledné a neuspořádané, o dost horší než naše další zkušenosti v Bosně. Na druhou stranu po příjezdu s Chorvatska vám ceny u vodopádů (přestože jsou na Bosnu dost vysoké) připadají pohádkově laciné.

Naopak koupání v samotných vodopádech je něco úžasného. Nádherně čistá voda, spousta ryb a hlavně příjemná masáž těla při plavání způsobená proudem vody z vodopádů. Naše děti si užili pozvolný vstup do vody a zase plavali až k samotnému vodopádu. Tady je sice ve vodě vyznačená zábrana, ale bez problémů se dostanete až pod vodopád, kde si můžete odpočinout a vyhřívat se na velkých pohodlných kamenech. Od vodopádů Kravica se nám opravdu nechtělo. Škoda, že je u břehu pouze málo místa – v sezoně je dost těžké najít pěkný flek na deku.

READ  Cesta proti proudu Neretvy - kaňon Jablanica a Boračko jezero

K vodopádům Kravica se tedy dostanete buď pěšky po schodech nebo delší cestou s kočárkem či turistickým vláčkem. Kočárek pak musíte nechat u prvního občerstvení, protože dál vede cesta po úzké lávce na druhou stranu řeky, odkud je výhled na vodopády a kde je přístup do vody. Ideální pro výlet s dětmi je sestup po schodech a návrat zpět vláčkem. Pokud se sem vydáte, určitě na vodopády jen tak nezapomenete. Společně s Mostarem, klášterem Blagaj a starobylým městečkem Počitelj, které jsou odsud v dosahu 30 – 60 minut autem patří vodopády k tomu nejhezčímu na jihu Bosny a Hercegoviny. Je to ale určitě nejlepší koupání u vodopádů v této části Evropy.

Kravica

Kravica

Kravica

Kravica

Kravica

Kravica

Kravica

Kravica

Kravica

KravicaBooking.com

2 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..